Çanakkale’ye Hektor Heykeli

Çanakkale’ye Hektor Heykeli
11 Eylül 2009

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bir süre önce Çanakkale Boğazı’na yerleştirmeyi hayal ettiği Hektor heykeli İntepe Belediyesi tarafından yapılarak belde girişine konuldu.

Çanakkale merkeze bağlı İntepe beldesinde heykeltraş Tülay Çelikel tarafından yapılan mermer heykelin açılışı Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İntepe Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz tarafından gerçekleştirildi. 5 metre yüksekliğindeki heykelin açılışa İntepe’nin kardeş kenti olan İtalya’nın Nemi kasabasından da gelenler oldu. Heykel açılışında bir konuşma yapan İntepe Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz, heykelin turizme büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek, ?Yunan mitolojisinde tarihin gördüğü ilk ve gerçek kahraman Akhillius’a karşı Troia’yı savunan Prens Hektor’un heykeli hem İntepe’ye, hem Çanakkale’ye, hem de ülke turizmine büyük katkılar sağlayacak” dedi.

Heykeltraş Tülay Çelikel de yaptığı açıklamada 1 ay süren yoğun bir çalışmanın ardından heykeli tamamladığını belirterek, mermerin çok büyük olması sebebiyle zaman zaman zorluk yaşadığını söyledi.

İntepe’ye turizm açısında fayda sağlayacağı inanılan hektor heykelini Çanakkale İzmir arası yolculuk yapanlar rahatlıkla görebilecekler.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir