Çanakkale’yi Dünyada Temsil Etti

17 Ekim 2019

Ruanda’nın başkenti Kigalide sona eren Uluslararası Kooperatifler Konferansı’nda Çanakkale’yi ve ülkemizi temsil eden Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya, yenilenebilir enerji, kooperatifler ve konferans hakkında “Ülkemiz birçok alanda öncü olabilecek durumda” dedi.

Çanakkale’de iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji alanlarında çalışmalar yapan Troya Çevre Derneği, Birleşmiş Milletler Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin genel kuruluna davet edildi. Ruanda’nın başkenti Kigali’de gerçekleştirilen konferansa dernek adına, yönetim kurulu başkanı Oral Kaya katıldı.

“Kalkınma için Kooperatifler” (coops4development) teması ile gerçekleşen oturuma, Oral Kaya’da Türkiye’deki yenilenebilir enerji kooperatiflerinin gelişimini, enerji ve tarım kooperatiflerindeki kadınların katılımını ve etkilerini anlattı. Etkinlik hakkında konuşan Kaya, “Ülkemiz bir çok konuda öncü olabilecek durumda. Çanakkale’deki Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi bu konuda bir önder durumda. Kadınların yönetiminde olan bir enerji kooperatifi. Aynı şekilde baktığımızda tarım kooperatiflerinde kadın katılımı çok yüksek oranda. Tüm bu alanlarda dünyadaki kooperatiflere ve kooperatif girişimlerine örnek olabiliriz. Bu amaçla davet edildiğimiz toplantıda ben de Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin hikayesini, ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini, enerji sektörü gibi çok fazlası ile erkek egemen bir sektörde kadın katılımının etkilerini anlatmaya çalıştım. 97 ülkeden ve 1000 den fazla katılımcı ile gerçekleşen etkinlik 3 gün sürdü. Ülkemizi ve Çanakkale’mizi orada temsil etmek çok büyük bir gurur” şeklinde konuştu.

Öte yandan dernek iki yıl önce de Birleşmiş Milletler İklim Zirvesine yine konuşmacı olarak davet edilmiş ve katılım sağlamıştı. Her yıl kentimizde “Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansları”nı da organize eden dernek, ülkemizdeki enerji kooperatiflerinin geliştirilmesi için çalışmalar da yapıyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir