Çan’da 400 Çiftçi Tarla Gününde Buluştu

Çan’da 400 Çiftçi Tarla Gününde Buluştu
10 Eylül 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kazabat köyünde 400 çiftçi silajlık hibrit mısırı tarla gününde buluştu.

İlçeye bağlı Kazabat köyünde çiftçilik yapmakta olan Mustafa Kazovalı’nın 10 dönüm tarlasında yetiştirmiş olduğu 4 metre boyundaki Truva Cinsi silajlık mısırı tarla gününde çitçilere tanıtıldı. Truva silajlık mısırı hakkında bilgi veren Limagrain Tohum ıslah ve Üretim A.Ş. Bölge Müdürü Ziraat Mühendisi Bülent Türe, Çan Bölgesinde bu yıl ekimi yapılan Truva hibrit mısır tohumunun 90 günde 4 metreye yaklaştığını, yatmaya dayanıklı selülozunun düşük, protein miktarının yüksek ve hasat zamanı yeşil kalması sebebiyle ürünün büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Tarla gününe katılan Çan Süt Üreticleri Birliği Başkanı Ali Can da ilçedeki çiftçilerin et ve süt üretiminin arttırılmasında büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin vazgeçilmezi olan silajlık mısırda dönümde yüksek kaliteyi yakalamalarının üreticilerin daha çok kar edeceğini gösterdiğini belirtti.

Kazabat köyünde düzenlenen silajlık mısır tarla gününe Çan Süt Üretcileri Birliği Başkanı Ali Can, Çan ilçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Mustafa Çınar, Mehmet Kekeç, Sinem Özçelik ve Özgür Gökmen ile Tarımsal Kalkınma Kooperatfleri başkanları ve çiftçiler katıldı.

Tarla gününün sonunda katılanlara etli pide ve ayran ikram edildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir