Çan’da Develer Cami Yararına Güreşti

Çan’da Develer Cami Yararına Güreşti
15 Aralık 2008

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Büyüktepe köyünde yapılan deve güreşleri büyük ilgi gördü. Cami yararına yapılan güreşlerde zaman zaman boyunları kilitlenen develeri urgancılar güçlükle ayırabildi.

Büyüktepe köyünde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen geleneksel deve güreşleri, havanın da güneşli olması sebebiyle büyük ilgi gördü. 5 bin kişinin izlediği güreşlerin köy camii yararına yapıldığını belirten muhtar Cahit Gökalp, “Güreşlere Ege ve Marmara Bölgesi’nden 40 çift tanınmış deve katıldı. Güreşlerden geçen yıl elde ettiğimiz gelirle camimizin bakımını yaptık. Bu yılki gelirle camimizin eksiklerini tamamlayacağız. Güreşi izlemeye gelen Kaymakamımız Hasan Gözen, Belediye Başkanımız Ali Sarıbaş ve siyasi parti temsilcilerimiz ile halkımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Urgancılar, güreş sırasında zaman zaman boyunları kilitlenen develeri birbirinden güçlükle ayırabildi. Saatler süren deve güreşlerini izlemeye gelen vatandaşlar ise, bir yandan güreşleri takip ederken bir yandan da deve sucuklarını yiyip davul zurna eşliğinde eğlendi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir