Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çan’da Hava Kirliliği Alarmı

Çan’da Hava Kirliliği Alarmı

Çanakkale?nin Çan ilçesinde hava kirliliği yeniden artmaya başladı.

İlçedeki Çan Linyitleri İşletmesi (ÇLİ) Müdürlüğü’nce çıkarılan kömürlerin satışının kükürt oranının yüksek olması nedeniyle yasaklanmasının ardından çevre il ve ilçelerden getirilen kömürler de çevre kirliliğine engel olamadı. ÇLİ’de üretilen kömürlerin satışının yasaklanmasına rağmen dışarıdan getirilen kömürlerin sağlıklı olup olmadığının araştırılıp araştırılmadığını soran Çanlı vatandaşlar, “Çan yerleşim bölgesi olarak çukur bir yerde. Bu nedenle Çan yine eskisi gibi hava kirliliği ile boğuşuyor” dedi.

ÇLİ’nin özellikle 2008-2009 kış sezonunda kükürdü yüksek gerekçesiyle kömür satışını yasaklamasının ardından dışarıdan getirilip satılan ve hiçbir denetimi olmayan kömürün ilçede satılarak kullanılmaya başlanması ile Çan İlçe merkezinde nefes alınmasının mümkün olmadığını da ifade eden vatandaşlar, “İlçe merkezine doğalgazın gelmesine rağmen halen gaz yerine kömür kullanılıyor. İlçede zaten hava kirliliği var. Biz vatandaşlar olarak ilçemizdeki Çan linyit kömürünü kükürdü yüksek diye yakamadığımız gibi, çevre il ve ilçelerden gelen kömüre yüksek ücret ödemek zorunda kaldık. Acaba gelen kömürlerin analizi yapıldı mı? Dışarıdan getirilen kömür ne kadar sağlıklı?” şeklinde konuştular.

Vatandaşlar, doğalgaz geçen bölgelerde de gazın kullanılmamasına bir anlam veremediklerini söyleyerek, yetkililerden bu konuyla yakından ilgilenmelerini ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi için önlem alınması talebinde bulundular.
İHA

Filtreler:

Yorumunuz