Çan’da Kurban Bayramı Önlemleri

Çan’da Kurban Bayramı Önlemleri
06 Aralık 2008

Çanakkale?nin Çan ilçesinde Kaymakam Hasan Gözen, Kurban Bayramı nedeniyle alınacak önlemler ile ilgili açıklamada bulundu.

Kaymakam Hasan Gözen, 8 Aralık 2008 Pazartesi günü başlayacak olan bayram tatilinin huzur ve güven içerisinde geçirebilmesi için devamlı olarak sürdürülen tedbirlere ilaveten bazı tedbirlerin alındığını belirterek, ?Oluşturulan ekipler yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle kasapları, pazar yeri ve mezbahayı denetleyecekler. Çan İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet ve Tarım Müdürlükleri tarafından hayvan kaçakçılığına karşı kontroller artırılacak. Köy muhtarları da köylerine giren ve çıkan hayvanların sahiplerinden menşe şahadetnamesi sormaları ve kontrollerini artırmaları konusunda uyarılacak.Çan Belediyesi de Kurban Bayramı tatili süresince, belediye bünyesinde su arızalarına, yangın tehlikelerine, kent içi ulaşım problemlerine ve çıkabilecek diğer muhtemel sorunlara karşı anında çözüm üretilebilmesi amacıyla günün 24 saatinde aralıksız görev yapan birimler oluşturacak. Bir zabıta karakolu ani şikayet ve dileklere hemen cevap verebilecek durumda hazır bulunacak. İtfaiye ekipleri tatil boyunca 12 saatlik iki vardiya halinde görev başında olacak. Kurban Bayramı sebebiyle çevre kirliliğinde meydana gelebilecek artışlarda göz önünde tutularak cadde ve sokakların temiz tutulmasına önem verilecek? dedi.
Alınacak ek tedbirlerle çöplerin ve özellikle kurban hayvanlarının atıklarının her gün alınmasının sağlanacağını da belirten Kaymakam Gözen, ?Jandarma Komutanlığı da Kurban Bayramı süresince kendi bölgelerinde yapacakları plana göre bölgelerine hakim olacak, olay çıkması muhtemel yerler kontrol altında bulundurulacak. Hayvan hırsızlığı ve kaçak hayvan nakillerini önlemek maksadıyla yapılan kontrollerde sevk edilen küçük ve büyük baş hayvanların menşei şahadetnamesi ve veteriner kontrol yazılarına dikkat edilecek, bulunmayanlar hakkında yasal işlemler yapılacak. Trafik ekipleri trafiğin yoğun olduğu yollarda trafik kontrol ve denetlemelerine devam ederek, meydana gelebilecek kazalara anında müdahale edecek. Piknik alanları ile umuma açık yerlerin gece gündüz kontrolleri yapılacak. Kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi mevzuatla sadece Türk Hava Kurumu’na (THK) verildiğinden THK dışındaki kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerinin kurban derisi ve bağırsak toplamaları engellenecek, bu bağlamda gerekli kontroller yapılarak usulsüz ve yasa dışı işlemler tespit edilmesi halinde yasal işlem yapılacak? dedi.

Kurban Bayramı süresince İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’nca her türlü sağlık sorunlarına anında cevap verebilmek için gerekli bütün tedbirler alınacağını da belirten Kaymakam Gözen, ?24 saat esasına göre halkımıza hizmet vermek üzere Sağlık Grup Başkanlığı ve Devlet Hastanesi ile sağlık ocakları tarafından gerekli görevlendirmeler yapılacak ve hizmet en iyi şekilde verilecek. Acil Polikliniğine gerekli uzman hekim, pratisyen hekim ve yardımcı sağlık ekibi görevlendirilecek. Bayram süresince ayrıca, İlçe Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından meteoroloji raporları takip edilerek olası şiddetli yağmur, fırtına gibi doğa olaylarına karşı belediye anonslarıyla halk bilgilendirilecek. Ayrıca başta Kaymakamlık Makamı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla derhal iletişim sağlanarak üst makamlardan alınacak talimatlara göre hareket edilecek. Olası problemlere karşı iş makinesi bulunan Belediye Başkanlıkları, Köy Hizmetleri Şantiye Şefliği ve ihtiyaç halinde değerlendirilmek üzere ÇLİ Müdürlüğü’nce görevlendirilecek ekipler duyarlı ve müteyakkız olacak? dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir