Çan’da Osman Efendi Büstü’nün Yeri Değiştirildi

03 Nisan 2011

Çanakkale’nin Çan ilçesinde Ali Sarıbaş’ın belediye başkanlığı döneminde yaptırılan Kuvayi Milliye Kahramanı Osman Çaneri’nin Atatürk Şehir Meydanı?ndaki Sanat Galerisi önündeki büstünün yeri değiştirildi.

CHP Çan İlçe Başkanı Hilmi İlhan, büstün yerinin değiştirilmesine tepki göstererek, “Osman Efendi Çan’ın olduğu gibi Türkiye’nin tarihinin derinliklerinde müstesna yeri olan bir tarihsel kişiliktir. Partimizden dört dönem Belediye Başkanlığı yapan Ali Sarıbaş’ın yaptıklarını yıkmayı hizmet gibi göstermeye çalışan belediye, şimdi de Osman Efendi?nin büstünü hedef aldı. Bu Osman Efendi?nin tarihsel kişiliğine saygısızlıktır” dedi.

Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ise Osman Efendi?nin büstünün değiştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, değişikliğin zorunluluktan kaynaklandığını söyledi. Başkan Kuzu, “Sanat Galerimizde açılan sergilerde ve yapılan etkinliklerde katılımcılar yer darlığı nedeniyle sıkıntı çekiyordu. Bu sorunu çözmek için Osman Efendi’nin büstünü ve arkasındaki çiçekliği kaldırmayı uygun bulduk. Osman Efendi’nin büstünün yeri onun tarihi şahsiyetine yakışır bir hale getirildi. Bu konuda mimarların da görüşlerini aldık. Osman Efendi’nin büstünü Sanat Galerimizin yan tarafına koyduk. Yani büstü kaldırma diye bir konu mevcut değildir. Aksine Osman Efendi’nin büstü yeni yerinde daha görkemli oldu” şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir