Çan’da Silajlık Mısır Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü Yapıldı

Çan’da Silajlık Mısır Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü Yapıldı
30 Eylül 2013

Çan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Hayvanların Kaba Yem ihtiyacını karşılamak amacıyla yürütülen yayım faaliyetleri kapsamında kurulan Silajlık Mısır Çeşit Demonstrasyonuna ait Tarla Günü Çan’ın Bahadırlı Köyü’nde yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş tarla gününde yaptığı konuşmada; “İlimizin tarımsal faaliyetleri içerisinde hayvancılık önemli bir potansiyele sahiptir. İlimizde toplam 50.720 adet tarımsal işletme mevcuttur. Bunun % 41’ini büyükbaş hayvancılık işletmesi, % 15,5’ini de küçükbaş hayvancılık işletmesi oluşturmaktadır. Çan İlçemizde de hayvancılığın tarımsal faaliyetler içerisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Hayvancılığın temel girdisi olan yem, ekonomik ve karlı bir hayvancılık faaliyeti yürütmede en önemli etkendir. Hayvancılık işletmeleri kaba yem ihtiyaçlarını yem bitkilerinden sağlamaktadırlar. İlimizdeki hayvancılık işletmelerinde üretilen en önemli yem bitkisi ise silajlık mısırdır. İlimiz de 126.300 dekar alanda silajlık mısır üretimi yapılmakta ve bu alandan 660.000 ton silajlık mısır üretilmektedir. İlimiz bu üretim miktarı ülkemizde 7. sırada yer almaktadır. İlimizde süt sığırcılığının, hayvancılık içerisinde önemli bir yeri vardır. Çan ilçemiz 27.900 adet Büyükbaş hayvan varlığı ve 67.500 ton süt üretimi ile ilimizde Biga ve Yenice ilçelerimizden sonra 3. Sırada yer almaktadır. Tarımsal üretimde temel amaç, birim alandan uygun şartlarda uygun girdileri kullanarak en yüksek verimi almaktır. Bu nedenle karlı bir hayvancılık için ucuz, verimi yüksek bir yem bitkisi olan silajlık mısır tarımına önem vermemiz gerekmektedir. Bugün Çan İlçe Müdürlüğümüzce kurulan bu demonstrasyon, bunun en güzel örneğidir. Bakanlığımızda Yem Bitkileri üretiminin hayvancılıkta ki önemine istinaden 2013 yılı için Silajlık Mısır üretiminde dekara 75 TL. destek verilmektedir. Bakanlığımızın çiftçimize verdiği yem bitkileri destekleri ile Yem Bitkileri üretimimiz 2002 yılından beri artmaktadır. Daha da artacaktır, eğer ekonomik anlamda bir hayvancılık yapmak istiyorsak yem bitkileri üretimine önem vereceğiz, Çan çiftçimiz bu önemin farkındadır. Çünkü bir yem bitkisi olan Yem Bezelyesi de ilk defa bu ilçemizde yaygın olarak üretilmeye başlamıştır.” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra silajlık mısır ekili tarla çiftçiler ve diğer katılımcılar tarafından gezilerek, kurulan demonstrasyon çalışması ile ilgili çiftçilere bilgi verildikten sonra silaj makinası ile biçim yapıldı.

25 Eylül 2013 Çarşamba günü Çan ilçesine bağlı Bahadırlı Köyü’nde, çiftçi Ayhan Topaloğlu’na ait 15 dekarlık alanda 4 farklı çeşit kullanılarak kurulan Silajlık Mısır Çeşit Demonstrasyonunun tarla gününe Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, İl Genel Meclisi Üyeleri, Tarımsal Amaçlı Kooperatif Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve yöre çiftçileri katıldı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir