Çan’da Yaban Armutları Aşılanıyor

04 Nisan 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Büyükpaşa köyü merasında bulunan yaban armutları 10 kişilik emekli gönüllü tarafından aşılanıyor.

Çanakklale il karayolu ile Büyükpaşa köyü giriş yolu kenarındaki köy merasında bulunan 200 adet yaban armudu Çanlı 10 gönüllü aşıcı tarafından aşılanmaya başlandı. Gönüllü aşıcıları ücretsiz olarak otomobiliyle taşıdığını belirten Ramazan Sarıbaş’ın (62) yardımları ile Büyükpaşa köyündeki aşılama işlemlerine başladıklarını belirten Grup Başkanı Nuri Gündüz (59), “Emekli olduktan sonra çevreye daha faydalı olmak ve temiz bir havada dolaşmak için ağaç aşıcılığına başladık. Şubat ayında aşı kalemlerini Bayramiç ilçesinden çeşitli armutlardan alarak bunları cam kavanozlarda buzdolabında sakladık. Bahar ayında da bu aşı kalemlerini ücretsiz olarak yaban armut ağaçlarını aşılamaya başladık. Yaban ağaçlarına yapılan kalem aşısının sağlıklı tutması için aşı bandı ve aşı macunu kullanıyoruz. 10 kişilik emekli arkadaş ile birlikte 6 tür armut aşısı yapıyoruz” dedi.

Köy merasındaki 120 yaban armudunun Çanlı gönüllü kalem aşıcıları tarafından geçen sene de aşılandığını ve aşıların yüzde doksanının tuttuğunu belirten Büyükpaşa Köyü Muhtarı Selatin Yılmaz, yaban armutlarının aşılanmasının örnek bir davranış olduğunu Çanlı hayırseverlere teşekkür etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir