Cangı: “Başkanlık Sisteminin Tartışılmasına Değil Dayatılmasına Karşıyız”

14 Nisan 2013

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi eş sözcüsü Arif Ali Cangı, Çanakkale’de partililere ve yerel basına seslendi. Partisinin 4 Adalet kampanyası ve gündem hakkında bilgiler veren Cangı, Başkanlık sistemi, barış süreci ve partisi hakkında konuştu. Çanakkale’de Yalı Han’da gerçekleşen buluşmaya çok sayıda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyesi ve katıldı.

Çanakkale Barosunun düzenlediği “Kazdağları ve Siyanürlü Altın Madenciliği” konulu panele konuşmacı olarak katılan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Arif Ali Cangı, Yalı Han’da partili ve basına açıklamalarda bulundu.

Partinin kuruluş süreci ve partinin oluşturduğu zihniyeti tanımlar iken, “Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, yeni bir siyaseti hayal edenler tarafından kuruldu. Bu süreçte de çok hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Partinin diğer partilerden farkı iki eş sözcü, % 50 kadın kotası, LGBT kotası gibi tamamen eşitlikçilik ve bugüne kadar siyasi alanda kendini ifade edemeyen gruplara kapısını açmasıdır. Bizim için olmazsa olmaz kurallardan bir tanesi, iki eş sözcüden birinin mutlaka kadın olmasıdır. İkisi de kadın olursa daha bile seviniriz. Bu açılardan bakıldığında, partimiz 30 yaş üstü erkeklerin siyaset yapmasının zor olduğu bir partidir. 4 Adalet kampanyası partimizin tanınma ve kendini ifade etmede kullandığı yeni kampanyamız. Aslına bakılırsa, 4 Adalet kampanyası parti tüzüğümüzün bir özeti. Çünkü biz Yeşiller ve Sol Gelecek partisi olarak ekonomik, kimlik tanınma, çevre ve iklim adaletini savunuyoruz. Bunlar bizim temel değerlerimizdir. Son günlerde en çok konuşulan kavramlardan biri de barış süreci. Demokratik bir süreç olarak devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu alanda parti olarak her çeşit desteği de vermeye hazırız. Hakikatler komisyonu kurularak kimlikler arasında ortak çözümden yanayız. Sürecin de heba edilmemesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik olarak da, “parti olarak başkanlık sisteminin tartışılmasına karşı değiliz. Tartışma açılması durumunda biz de parti olarak görüşlerimizi dile getirir fikirlerimizi açıklarız. Lakin şu anda bir dayatma olarak ortaya çıkarılmasına karşı olduğumuzu bildiririz. Merkezi bir yönetim Türkiye için uygun bir model değildir. Bizler denetimsiz bir başkanlık sistemine karşıyız. Türkiye’nin demokratik bir yapıya kavuşturulması için yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gereklidir. Yerelde baktığımızda Kazdağları’ndaki kontrolsüz gelişmelere merkezi yönetim karar vermekte ve yerel sesleri hiç dinlememektedir” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eşsözcüsü Arif Ali Cangı ise, Çanakkale Barosu ve Türkiye Barolar Birliği’nin toplantısında final konuşmacı olarak konuştu. Bergama Altın Madeni süreci hakkında hukuki bilgilendirme yapan Cangı, “Bergama madencilik mücadelesi, hepimiz için bir okuldur. Oradan çok önemli dersler çıkarmamız gerekir. Oradaki hukuk katliamını örnek alıp, madencikte tanınan hukuki kalkanı aşmanın yollarını siyaset ile çözmeliyiz. Bunu birlikte başarabilmek için de eko-merkezci bir siyaset yaratmalıyız” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir