Çan’ın Etili Köyü Sallanmaya Devam Ediyor

04 Kasım 2010

Saros Körfezi’nde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından korkulu günler geçiren Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Etili köyü’nde 40’a yakın depremin meydana gelmesi, vatandaşları tedirgin ediyor.

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Etili köyünde 1 Kasım tarihinden itibaren 40’a yakın depremin meydana gelmesi nedeniyle vatandaşlar tedirginlik yaşarken, 5,3 büyüklüğündeki Saros Körfezi depremi ile yöre halkı ne yapacağını şaşırmış durumda. Çan-Etili Fay Hattı yakınlarında bulunan köylüler, aralıklarla meydana gelen depremler sebebiyle korktuklarını ifade ederek, “Saros Körfezi’nde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından daha çok tedirgin olmaya başladık. 4 günden bu yana bu bölgedeki köylüler evlerinde oturamaz hale geldi. Sabah saatlerinde yeni bir deprem daha oldu. Korkuyoruz. Her an büyük bir deprem olacak korkusu içindeyiz” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Bekler ise, Çan-Etili arasında meydana gelen depremlerin bölgenin sismik aktivitesini anlamak için önemli olduğunu belirterek, “Bu bölgenin durumu ile ilgili daha önce bazı çalışmalar yapmıştık. Belirtilen çalışmada da yüksek risk bölgelerini belirlemiştik. Bölgemiz de bu açıdan risk bölgesi içinde. Risk çalışmalarında bu bölgelerin hasar yapıcı büyük deprem oluşumu dönüş periyodunun 60-109 yıl arası olduğu hesaplandı” dedi.

Öte yandan, Etili köyü yakınlarında sabah 09.14’te yerin 5 kilometre derinliğine 3,0 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir