Çan’ın Kızılelma Köyü’ne Sokulmak İstenmeyen Çevreciler Ormanın İçerisinden Köye Ulaştı

23 Şubat 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Kızılelma köyü yakınlarında gerçekleştirilecek altın arama çalışmaları ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısına katılmak isteyen çevreciler, jandarma engeli ile karşılaştı. Köye sokulmak istenmeyen çevrecilerle jandarma arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Sabah erken saatlerde Çanakkale’den Çan’ın Kızılelma köyüne gitmek üzere yola çıkan çevreciler, köy girişinde jandarmanın barikatı ile karşılaştı. Köyde düzenlenen altın madeni ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısına katılacaklarını belirten yaklaşık 70 kişinin valilik kararı ile köye sokulmasının yasak olduğunu belirten jandarma ekipleri, şahısları köy girişinde durdurdu. Çevrecilerin büyük tepki gösterdiği engellemeyi ortadan kaldırmak isteyen bazı köylüler ise ilginç bir yola başvurdu. Çevrecileri yanlarına alan bazı köylüler, yol yerine orman içinden köye ulaşmayı başardı.

Köydeki bir kahvehanede yapılması düşünülen bilgilendirme toplantısı ise katılımın olmaması sebebiyle gerçekleştirilemedi. Sloganlar atarak toplantıya katılacak altın madeni şirketinin temsilcilerini protesto eden çevreciler ve köylüleri jandarma ekipleri güçlükle engelleyebildi. Bilgilendirme toplantısının yapılamadığına dair tutanağın düzenlenmesinin ardından, çevreciler bölgeden ayrıldı.

Öte yandan Çan Kaymakamı Hasan Gözen de köye gelerek vatandaşları teskin edici bir konuşma yaptı. Çanakkale Çevre Platformu Sözcüsü Hicri Nalbant da eylem sonrası yaptığı konuşmada köylüleri çevre karşı duyarlılıklarından dolayı kutladı. Eyleme Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer de destek verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir