Çan’lar kimler için çalıyor!

29 Kasım 2017

2015 yılında ODAŞ`ın Çan 2 Termik Santrali`nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararı`nın iptali istendi. Bugün ise Çan-2 Termik Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi’ne (ÇED) ilişkin olumlu kararın iptali için açılan davanın, şirket lehine sonuçlandığı bildirildi.

2015 yılında dava süreci ile ilgili bilgi veren ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, bazı kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na, Çan-2 Termik Santral Projesi`nin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtığını açıkladı. Açıklamada “Her ne kadar Şirketimizin veya İştiraklerimizin davada taraf olmamasına ve açılan dava içeriğinin eksik bilgiye dayandığı tarafımızca mütalaa edilmesine karşın, söz konusu durumun kamuoyuyla eş zamanlı paylaşılması gayesiyle işbu açıklamanın yapılması tercih edilmiştir” denildi.

İki yılda ne değişti?

ODAŞ tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan yeni açıklamaya göre ise davanın seyri değişti. Açıklamada, iki yıldır devam eden davanın ODAŞ lehine karara bağlandığı belirtilerek, “Çan-2 Termik Santral Projesi’nin ÇED olumlu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılmış olan davalar, Çanakkale İdare Mahkemesinin 2017/1565 ve 2017/992 nolu kararları çerçevesinde şirketimiz lehine gerçekleşmiştir” denildi.

Tartışmalı ÇED olumlu kararı

ODAŞ Enerji’nin yüzde 92 oranında iştiraki olan Çan Kömür ve İnşaat A.Ş. tarafından Çanakkale’nin Çan ilçesi Yaya Köyü mevkiinde yapılması planlanan Çan-2 Termik Santrali için, 2015 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada, proje ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan ÇED Raporu’nun İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenip değerlendirildiği ve proje ile ilgili olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ Kararı verildiği ifade edildi.
Çanakkale Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ kararın halka duyurulması gerektiği belirtilen açıklamaya göre, ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığa, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de Çanakkale Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekiyor. Öte yandan ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali için Yapı Kredi ve Halk Bankası ile 116 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesi imzalamıştı.

(Haber Kaynak ve Link Gösterilmeden İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz)

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir