Carraro Gelibolu Triatlonu ile 2018 Troya Yılı…

Carraro Gelibolu Triatlonu ile 2018 Troya Yılı…
11 Haziran 2018

‘2018 Troya Yılı’ etkinlikleri kapsamında, Tarihi Gelibolu Yarımadasındaki Kabatepe Eski Jandarma İskelesi alanında bu yıl 2’ncisi düzenlenen Carraro Gelibolu Triatlonu gerçekleştirildi.

TRİATLON SPORCUSU DOĞUKAN’IN ANISINA…
Carraro Gelibolu Triatlonu, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Gestaş’ın katkıları, ACCELL Bisiklet ana sponsorluğunda, Gelibolu ilçesi Hamzakoy Bölgesinde hayatını kaybeden Gelibolu Yıldızspor Triatlon Takımı sporcusu Doğukan Varol anısına gerçekleştirildi. Genç sporcu Gelibolu’da 14.07.2017 tarihinde boğulma tehlikesi geçiren dede ve torunu kurtarmak için girdiği denizde hayatını kaybetmişti.
1

ANZAK KOYU AÇIKLARINDA NEFESLER TUTULDU
Carraro Gelibolu Triatlonu’nun startı için sporcular, sabah saat 06.15’te Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş’ye ait ‘Gelibolu’ isimli feribotla, startın verileceği alana hareket etti. Start sporcuların saat 06.45’te Kabatepe ile Anzak Koyu açıklarında Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz ve Gençlik Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp’ın katılımıyla feribottan denize atlayıp, yüzmeleriyle başladı. Triatlon, sporcuların Kabatepe Eski Jandarma İskelesi alanında sırasıyla 1.9 kilometre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 21 kilometre koşu etaplarını tamamlanmasının ardından saat 16.00’da sona erdi. Ardından dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.

“CİDDİ BİR KATKI SAĞLAYACAKTIR”
Vali Yardımcısı Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin bu yıl ikincisinin düzenlendiğini belirtti. Triatlonun ülkenin en güzel noktalarından birisi olan Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleştirildiğini vurgulayan Yılmaz, buraya gelen yerli, yabancı yarışmacıların, yörenin tarihini, kültürünü, doğal güzelliklerini görme fırsatı bulduklarını ifade etti.Çanakkale Valiliğinin bu faaliyeti tüm kurumlarıyla desteklediğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:”Amacımız önümüzdeki yıllarda da dünya çapında bilinen, tanınan uluslararası katılımın çok yüksek olduğu bir yarışmanın olması. Önümüzdeki yıl inşallah geniş katılımlarla devam edecek. Bu sene 500 civarında sporcu katıldı. Önümüzdeki yıllarda ise 2-3 binlere kadar çıkması hedefleniyor. Tabii 2018 Troya Yılı olması sebebiyle de ayrıca bir önem taşıyor. Tüm dünyada Troya Yılı’nın tanıtımını da Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayelerinde yürütüyoruz. Bu triatlon etkinliği de Troya’nın ve Troya Yılı’nın Çanakkale’nin tanıtımına ciddi bir katkı sağlayacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir