ÇATOD: “Her ay şafak ayini yapılsın”

ÇATOD: “Her ay şafak ayini yapılsın”
04 Mayıs 2014

Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD), Çanakkale Savaşları 100. Yılı Programı ile ilgili görüşlerini dile getiren yazılı bir açıklamada bulundu. Çanakkale Savaşları’nın 100’ncü yılında ÇATOD, 12 ay boyunca 12 şafak ayini yapılmasını teklif etti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek olan 24 Nisan 2015 tarihindeki şafak ayini töreninin 10500 kişi ile sınırlandırılması görüşünü ÇATOD olarak destekliyoruz. Bu görüşümüzün temelini oluşturan sebepler; törenlerin gerçekleşecek olan alanında yarımadanın daha yüksek sayıda bir kalabalığı taşıyamayacağı, daha yüksek sayılardaki katılımın başta altyapı olmak üzere ülkemizi ziyarete gelmiş turistlere verilecek hizmetlerde büyük aksamalar olacağı inancındayız. Çanakkale tüm il sınırlarındaki turizm işletme belgeli otellerin yatak kapasitesi 5000 civarındadır, bu sayı merkezde ise 2500 civarındadır. Buradan anlaşılacağı üzere gelen mevcut kişilerin yarısının bile 10500 rakamı bazalındığında Çanakkale’de tören sonrasından veya öncesine konaklaması mümkün değildir. Dahası bu tarihlerde gerçekleşen diğer aktiviteler ve yoğun bürokrasi trafiği ile beraber şehrin ağırlama kapasitesi maksimum düzeye çıkmaktadır.
Son dönemde basında yer alan, aynı tarihte alternatif yer arayışlarının Çanakkale Turizmine katkısının olmamasının yanı sıra, gelen kişilerin memnuniyetsizliği, alt ve üstyapı yetersizlikleri gibi sebeplerden ötürü Çanakkale Turizminin gelişimine olumsuz yansımaları olabilir. Unutulmaması gereken bir diğer durum; kotayı arttırmanın bölgemize ileriki yıllarda gelecek turistlerin gelme olasılığından da çalma ihtimali olduğudur. ÇATOD olarak 2015’in başta bölgemiz ve Ülkemiz için çok önemli bir yıl olduğunu düşünüyoruz. ÇATOD olarak 2015 yılının Çanakkale bölgesinin altın yılı olmasını ve sonraki yıllara büyük bir miras bırakmasını arzuluyoruz. Bu kapsamda hedefimiz; 2015 yılı boyunca her ay ayın 24 ünde şafak ayini törenini tekrarlanması ve 12 ay boyunca 12 tane şafak ayini töreni düzenlenmesidir. Çanakkale Bölgesine özellikle Avustralya ve Yeni Zelandalı konuklar getiren bazı tur operatörleri bu konuya destek vermişlerdir. Böylelikle bölgemiz yüksek anlık bir Turizm Hareketi yerine sürdürülebilir, Çanakkale’ye yıl boyunca katkısı olacak, çeşitli etkinlikler ile zenginleşecektir, her bir ayin döneminin ortalama 3 gece Çanakkale’de konaklama imkanı yaratabileceği unutulmaz bir yıl gerçekleştirebilmektir.
Diğer taraftan 2015 yılı koordinasyon merkezinin 2015 yılında gerçekleşmesi arzulanan birçok kamu, sivil toplum örgütü ve özel kurum ve kuruluşlar tarafından belirtilen etkinlikleri sıralı ve homojen bir takvim içine yayması ayrı bir önem taşımaktadır. Eğer 2015 yılı koordinasyon merkezi böyle bir çalışma yapmazsa 2015 Nisan ayı için öngörülen Anzac Günü 100. Yılı etkinliği ile ilgili kapasite sorunu başka dönemlerde ciddi olarak yaşanacağı gibi şehrimiz bu tür kaoslardan ciddi imaj kayıpları da yaşayabilir. Diğer taraftan tüm kurumların etkinliklerinin yıla yayılması şehrimizin alacağı katma değeri arttıracaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir