ÇATOD ile Limni Otelciler Birliği Arasında İşbirliği Toplantısı Gerçekleşti

ÇATOD ile Limni Otelciler Birliği Arasında İşbirliği Toplantısı Gerçekleşti
16 Aralık 2013

Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) üyeleri 5-8 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Travel Turkey Turizm Fuarı’nda Limni Otelciler Birliği ile önemli temaslarda bulundu.

ÇATOD adına açıklamalarda bulunan yönetim kurulu üyesi Armağan Aydeğer toplantının içeriğiyle ilgili şu bilgilendirmede bulundu:

“21-24 Kasım tarihleri arasında katıldığımız Selanik Turizm Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Limni Otelciler Birliği yönetim kurulu ile yapılması planlanan Çanakkale-Limni seferleri ile birlikte her iki bölgenin özellikle turizm potansiyelini arttırmak için ortak projeler üretilmesi ve mevcut alt, üst yapı ve bürokratik sorunlar konusunda ortak çözümler için fikir birliğine varılmıştır. 05-08 Aralık tarihleri arasında İzmir Travel Turkey fuarında Limni Otelciler Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ile ÇATOD olarak ilk resmi toplantımız gerçekleştirilmiştir. İzmir toplantısı neticesinde Ocak ayının ilk yarısı içinde Limni Otelciler Birliği önderliğinde Limni Adasında bulunan oteller, tur operatörleri ve ilgili STK temsilcilerinden oluşan kalabalık bir grubun Çanakkale’yi ziyaret etmesi ve ortak bir yol haritası oluşturulması kararına varılmıştır. İzmir toplantısında özellikle her 2 bölgenin turizm potansiyellerini geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunulmuştur. Çanakkale açısından sunulan turizm ürünlerinin Limni opsiyonları ile katma değerinin arttırılması, Limni Adasında bulunan ‘Niyazi Mısri’ Türbesini ziyaret etmesi muhtemel Türkiye ve Dünyada bulunan Niyazi Mısri ile ilgili derneklerin Çanakkale üzerinden geçişlerinin sağlanması, 2 bölge arasında ticaretin geliştirilmesi üzerinde görüşmeler yapılmıştır. Yunan adaları içinde en büyük uluslararası havaalanlarından birine sahip olan Limni, Limni’de yaşayan yaklaşık 18000 kişinin yanı sıra adayı ziyarete gelen tüm dünyadan ziyaretçilerin Truva, Assos ve Gelibolu Yarımadası Milli Parkı bölgelerine ziyaretlerinin sağlanması konuları değerlendirildi. Özellikle vatandaşlarımızın yaşadığı shengen ülkelerine girişteki vize sorunları toplantımızın en önemli noktalarından biri olarak değerlendirildi ve bu konuda Limni Otelciler Birliğinin vermiş olduğu dilekçe örneği ile Çanakkale’de bulunan turizm ve iş dünyasındaki STK lar ve seyahat acenteleri, CATOD vasıtasıyla Yunanistan Ticaret, Denizler ve Adalar Balanlığına başvuruda bulunmuştur. Dilekçede halihazırda 2014 yılında yürürlüğe girecek olan ve 5 yunan adasını içeren Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına gümrük kapısından kolaylıkla 15 günlük vize verilmesi imtiyazına 6. ada olarak Limni’nin eklenmesi talebi yer almıştır. Dilekçeler ÇATOD vasıtasıyla Limni Otelciler Birliği tarafından ilgili bakanlığa ve yerel idarelere sunulmuş olup, süreç yakından takip edilmektedir. Çanakkale’de gerçekleşecek olan ocak ayı toplantısının sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Çanakkale’nin Turizm ve Ticaretini olumlu yönde etkilemesini beklediğimiz bu çalışmaların en kısa sürede meyvesini vermesini temmenni ediyoruz.”/

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir