ÇATOD, ITB Berlin Turizm Fuarı’na Katıldı

13 Mart 2014

Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği, 4-8 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenen, Dünya’nın en büyük turizm fuarı olma özelliğini yıllardır sürdüren ITB Berlin Turizm Fuarı’na katıldı. Fuara ÇATOD’u temsilen Kum Hotel’den Dernek Başkanı Kemal Pazarbaşı, Anzac Otellerinden Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer ve Eden Group Otellerinden Üye Hilmi Selimoğlu katıldı.

Bu yıl 160 bin m2 alanda kurulu olan ITB Berlin toplamda 10 bin 147 tane katılımcı ve 174 bin ziyaretçiyi ağırladı. Fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi Meksika olarak tanıtıldı. Türkiye’nin 1000 m2 stant alanı ile tanıtıldığı ITB Berlin’de Çanakkale ili için ayrılan alanda ÇATOD üyeleri Çanakkale’nin Turizm Olanaklarını turizm profesyonellerine ve ziyaretçilere fuar boyunca tanıttı.

ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı “Türkiye’ye incoming yapan yüzlerce tur operatörünün katıldığı ITB Berlin Fuarı, Turizm’de markalar kenti olamaya aday Çanakkale için büyük bir fırsat sunuyor. ITB sadece Almanya Pazarı için değil Dünyada Turizm ile ilgili tüm ülkelerin turizm profesyonellerinin katıldığı en büyük buluşma. ÇATOD olarak bu büyük arenada Çanakkale değerini profesyonellere ve ziyaretçilere var gücümüzle tanıtmaya çalıştık. Fuar esnasında Çanakkale standını aynı zamanda Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı, Berlin Kültür ve Turizm Ateşesi ziyaret etti” dedi.

ÇATOD yönetim kurulu üyesi Armağan Aydeğer de fuarla ilgili yaptığı açıklamada “Dünyada turizm yaklaşık 258 milyon iş imkanı, 6 trilyon dolar ticaret hacmi (dünya Gayri Safi Hasılasının %9,1, %8’ini oluşturan otomotiv endüstrisinden daha büyük) ile yalnız ülkemizin değil dünyanın en önemli yatırım alanlarından. ITB işte bu hacmin tümde temsil edildiği çok büyük bir arena. Çanakkale olarak en önemli turizm sorunumuz olan konaklama sürelerinin kısalığı konusunu buradaki büyük oyuncuların dikkatini çekerek uzatabiliriz. Fuar sırasında Türkiye’nin en önemli Turizm Duayenlerinden Hüseyin Baraner, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, GÜNTOB Başkanı Haluk Beceren ve Muğla Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer’in katıldğı Çanakkale Turizminin geliştirilmesi ile ilgili kısa bir toplantı gerçekleştirdik. Özellikle Çanakkale Turizm Tanıtım A.Ş. veya Ajansı benzeri bir yapının kurulması ve konaklama sürelerinin arttırılması konularında fikir alışverişi yapıldı. Önümüzdeki günlerde konusunda uzman, Çanakkale ile ilgili doğrudan veya dolaylu bağı olan, Türkiye’nin ve Dünyanın önemli şirketlerinde kariyer sahibi turizm profesyonellerinin katılacağı bir toplantının Çanakkale’de tertiplenmesine ve Çanakkale Turizminin geliştirilmesi için bir beyin fırtınası oluşturulmasına karar verilmiştir. Bu toplantının organizasyonu için seçimlerden sonra ÇATOD çalışmalara başlayacaktır.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir