ÇATOD, Limni’den Gelen Tur Operatörleri ile Toplantı Yaptı

10 Mart 2014

2014 yaz sezonunda planlanan Çanakkale-Limni seferleri ile ilgili ÇATOD (Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği) Limni’den gelen tur operatörlerini ağırladı.

Yunanistan Tur Operatörü Silver Holidays’in Sahibi ve Genel Müdürü, Yunanistan Kuzey Ege Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Hatzimanol Stefanos ve Alpha Services firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Kympritou Angeliki yapılması planlanan seferler ile ilgili ÇATOD’u ziyaret etti. Ziyarete Yunanistan tarafının Türkiye tarafındanki iş ortağı Oba Turun Sahibi ve Genel Müdürü Orhan Çebi, Çanakkale Seyahat Acentelerinden Wilusa Turu temsilen Şirket Müdürü Sevil Göçmen Ersöz ve Abidos Turu temsilen Şirket Müdürü İsmet Balkan katıldı. ÇATOD yönetim kurulundan Armağan Aydeğer, Salih Yüksel, Ertuğrul Temizel, GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş.’yi temsilen Hüseyin Karaytuğ hazır bulundu.

Yunanistanlı heyet adına konuşan Kympritou Angeliki, Çanakkale Limni seferlerini çok önemsediklerini ve bu operasyonun gerçekleşmesi için Silver Holidays, Alpha Services, OBA Turizm ve Alsancak Turizm olarak Gestaş’dan sezon içinde şimdilik 10 ayrı tarih için Deniz Otobüsünün tüm koltuklarını belirli bir opsiyon süresi dahilinde garantili kiralamaya hazır olduklarını söyledi. Bu konuda GESTAŞ ile görüşmelerinin kasım ayından beri devam ettiğini söyleyen Angeliki, planlanan operasyonun istenilen hedeflere ulaşılması ve gerçekleşmesinde ÇATOD’un desteğini istedi.

ÇATOD adına konuşan Armağan Aydeğer, “Çanakkale Limni seferlerini bizlerde çok önemsiyoruz. Bu seferlerin yalnız Çanakkale ve Limnos bölge turizmlerinin gelişiminde değil aynı zamanda iki bölge arasında ticari işbirliği, eğitim, sosyal ve kültürel etkinliklerin gelişmesinde önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. ÇATOD olarak yürüttüğümüz Selanik, İzmir, Çanakkale ve İstanbul toplantılarında Çanakkale ve Limni arasında özel sektör, kamu ve halklar arasında işbirliği ortamının oluşması ve dostluk bağlarının kuvvetlenmesi için önemli bir mesafeler kaydedildi. Diğer taraftan Türkiye vatandaşlarının kolay vize alabilmesi için Çanakkale’ye bir Yunanistan Vize Merkezi açılması ve aynı zamanda kapıdan 15 günlük vize veren mevcut 5 yunan adasına Lemnos adasının eklenmesi için Lemnos Otelciler Birliği işbirliği ile Yunanistan Adalar ve Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunuldu. Geçtiğimiz hafta Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada ilk adım olarak haftada minumum 160 kişinin vize için müracaat etmesi halinde böyle bir merkezi açabileceklerini söylediler. Çanakkale’de Yunanistan Vize Merkezi açılması halinde bu merkez sadece Çanakkale vatandaşlarımıza hizmet vermeyecek, Türkiye’nin çeşitli il ve bölgelerinden gelen binlerce vatandaşımıza hizmet edecektir. Tabi tüm bu girişimlerin gerçeğe kavuşması için önce GESTAŞ’ın destek olmasını ve kısa sürede seferleri yapacağını açıklamasını bekliyoruz. Yunanistanlı firmaların ilk etaptaki hedefi öncelikle Türkiye çıkışlı Limos’a paket turlar düzenlemektir. Diğer taraftan bizlerin arzusu, deniz otobüsünün aynı gün dönüş doluluğunu arttırarak, Çanakkale’ye dışarıdan gelen turist sayılarının ve konaklama sürelerinin artmasını sağlamaktır. Bunun yanında Çanakkale ve Limni’yi kapsayan birer haftalık ortak tur paketleriyle diğer ülkelerin vatandaşlarının Çanakkale ve Limni’yi ziyareti hedeflenmektedir. Ortak tur paketlerinin uluslararası tur operatörlerine tanıtılması ve pazarlanması için 2014 sezonu seyahat ürünlerinin sunumu bitmek üzeredir, dolayısıyla ortak tur paketlerinin satılabilir hale gelmesi en erken 2015 sezonu için mümkündür. Fakat her iki tarafın bu yapının oluşması için 2014 boyunca çalışması gerekmektedir.” dedi.

Oba Tur Sahibi ve Genel Müdürü Orhan Çebi de konuşmasında “Her yıl binlerce Türkiye Vatandaşını Yunanistan’a taşıyoruz. Geçmişte Kuzey Yunanistan’da birçok bölgeye bizler ilk Türk turistleri taşıdık. Şu an bu bölgeler Türklerin yoğunlukla geldiği Turizm Merkezleri haline geldi. Çanakkale Lemnos hattını önemsiyoruz. GESTAŞ’a taahüt ettiğimiz yerlerin satışı için EMITT ve Travel Turkey İzmir fuarlarında stantlar açtık.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir