Cenaze Yıkama ve Defin İşleri Kursu Açıldı

Cenaze Yıkama ve Defin İşleri Kursu Açıldı
21 Ekim 2009

Çanakkale?de Halk Eğim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü?nün İl Müftülüğü ile işbirliğinde düzenlediği ?Cenaze Yıkama ve Defin İşleri Kursu? başladı.

Müftülük toplantı salonunda gündüz bayanlara, gece de erkeklere olmak üzere 2 kursun açıldığını belirten Halk Eğitim Müdürü Hamit Saygılı, ?Özellikle köylerde hayatını kaybeden bayanları yıkayacak kimsenin bulunmaması büyük sıkıntıya sebep oluyordu. Köylerdeki bayanların yoğun isteği üzerine bu kursu açmayı kararlaştırdık. Kursumuz haftada 2 gün olarak planlandı. Özellikle bayanların isteği üzerine açtığımız bu kursumuza ilgi çok fazla oldu. İl merkeziyle köylerden 15?i erkek, 49?u bayan olmak üzere toplam 64 kişinin katıldığı kurs 1 ay sürecek. Kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlere belgeleri verilecek. Kursta ölüm nedir, ölüm gerçeği, temizliğini dinimizdeki yeri, abdest almanın farz ve sünnetleri, ölmek üzere olan kişinin yanında yapılması gerekenler, ölüm işlemi gerçekleştikten sonra ilk olarak yapılacak işler, bebek ölümü ve kefenleme işi, cenaze yıkamada dikkat edilecek hususlar, şehit ve şehitlik nedir?, şehit cenazeleri, kefenin çeşitleri, kefenin gerekliliği ve cenaze namazı kılma şeklindeki konular ele alınacak? dedi.

Çanakkale İl Müftülüğü yetkilileri ise cenaze yıkamanın ehil kişiler tarafından yapılması için böyle bir kursun açıldığını belirterek, ?Bu kursta 2 din görevlimiz görev yaparak kursiyerleri eğitecek. Uygulamalı olarak maket üzerinde yapılacak cenaze yıkama işleminde eksik yönler ve yapılması gereken hususlar tek tek anlatılacak? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • Yasemin güney
    31/05/2021 17:21

    Selâmün aleyküm Ben gassal olmak istiyorum yaşım 17 2003.12.03 doğumluyum. Yardım ci olabilir misiniz? ALLAH nasip ederse olur... Çanakkale de yaşıyorum birde kurslar ücretli mi acaba?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir