Cennetten Bir Köşe Kadırga Koyu…

Cennetten Bir Köşe Kadırga Koyu…
22 Haziran 2018

Türkiye’nin parlayan yıldızı Çanakkale 2018 Troya Yılı’nda basının ilgi odağı olmaya devam ediyor. Türkiye’nin önemli bir turizm değeri olan Çanakkale, 2018 Troya Yılı’nda ulusal basın gazetelerinin turizm köşelerinde kendine yer buldu.

Çanakkale’de, Troya‘nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle ‘2018 Troya Yılı’kapsamında, etkinlikler ve tanıtım programlarını düzenleniyor. Troya Antik Kenti başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerlerinin tanıtılacağı uluslararası stratejik ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlatıldı. Bu kapsamda gelen turistlerin uğradıkları destinasyonlardan Assos Kadırga Koyu büyük ilgi görüyor.

NASIL GİDİLİR
Kadırga Koyu, Assos bölgesinin güneyinde, Assos’a (Behramkale’ye) 2 km mesafede bulunuyor. Çanakkale’nin, Ayvacık ilçesine bağlı olan Assos bölgesi, Babakale’den, Küçükkuyu’ya kadar uzanan tarihi kısma verilen isimdir. Bölgede yer alan Behramkale Köyü’nden dolayı Behramkale ismiyle de anılıyor. Şehirler arası ulaşım ile Assos’a direkt olarak varmak mümkün olmadığından Küçükkuyu veya Altınoluk gibi Assos çevresinde yer alan noktalardan minibüs, taksi gibi seçeneklerle ulaşmak mümkün oluyor. İstanbul’dan, Çanakkale ve Bandırma olmak üzere iki farklı güzergahla Assos’a gidiliyor. Her iki güzergahta da feribotları tercih ederek yol süresini kısaltabilirsiniz.

İstanbul – Assos arası mesafe 450 km. Ankara – Assos arası mesafe 690 km, İzmir – Assos arası mesafe ise 290 km. Ek olarak Çanakkale ve Edremit Havaalanlarına büyük şehirlerden düzenlenen uçak seferleriyle Assos’a ulaşılabiliyor. Çanakkale – Assos arası mesafe 90 km, Edremit – Assos arası mesafe ise 60 km.

NERELER GEZİLİR
Kadırga Koyu’na gittiğinizde, Kadırga Plajı, Assos Antik Kenti, Assos Limanı, Behramkale Köyü ve Apollon Smintheus gibi hem tarihi hem turistik alanları gezme imkanı bulabilirsiniz.

NE YAPILIR
Kadırga Koyu’nda kendinizi Ege’nin serin sularına bırakıp ardından güneşlenebilirsiniz. Assos’a 2 km mesafedeki Kadırga Koyu’nun çevresinde yer alan Assos Antik Kenti ve tarihi Behramkale Köyü’nü ziyarette bulunabilirsiniz. Ege bölgesine özgü gözleme, mantı ve dolma gibi yiyeceklerden tadıp, hediyelik eşyalardan, zeytin ve zeytinyağından satın alabilirsiniz. Assos limanındaki deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez’e has balık çeşitlerinin tadına da bakabilirsiniz. Assos’un ve Türkiye’nin en batı ucu olan Bababurnu’nda ise tüplü ya da tüpsüz dalış yaparak deniz altındaki doğallığı ve güzelliği keşfedebilir, zıpkınla balık avlama keyfine varabilirsiniz.

NEREDE DENİZE GİRİLİR
Kadırga plajı, bölgede denize girmek için en uygun alanlardan biri olsa da Assos bölgesinde yüzülebilen farklı noktalar da bulunuyor. Assos Limanı’nda iskelelerden denize girilebildiği gibi çevresinde yer alan Sokakağzı, Koruoba ve Sivrice plajlarında güneşlenip, serinleyebilmek de size alternatif seçenekler sunabiliyor.

NE ZAMAN GİDİLİR
Kadırga Koyu’nda yalnızca denizin, kumun ve güneşin doyasıya tadını çıkarmak istiyorsanız yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Kadırga Koyu’nun çevresinde yer alan deniz manzaralı balık restoranlarında Körfez balıklarının tadına bakmak, Assos Antik Kenti’ni ziyaret etmek ve dinlenmek için diğer sezonları da tercih edebilirsiniz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir