‘Cern ve Bir Evren Bulmacası’ Konferansı Düzenlendi

‘Cern ve Bir Evren Bulmacası’ Konferansı Düzenlendi
08 Aralık 2014

ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonu’nda “CERN ve Bir Evren Bulmacası” adlı bir konferans verdi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner’in yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı konferans öncesi bir konuşma yapan Rektör Yardımcısı Aras “Rektörlük olarak bu 4. TÜBA konferansımız. Türkiye Bilimler Akademisi böyle bir proje başlattı. Bizde gerek öğrencilerimize gerekse hocalarımıza destek olabilecek onlara katkıda bulunabilecek iyi çalışmalar yapmış cv’si kuvvetli hocalarımızdan tercih etmeye çalıştık. Bilge hocamızda bunlardan birisi. Kendisine hoşgeldiniz diyor, bizlerle birlikte olduğu için teşekkür ediyorum.” dedi.

Doç. Dr. Bilge Demirköz yaklaşık 2 saat süren ve izleyenlerin ilgiyle takip ettiği konferansta; CERN’deki araştırmaların cevabını bulmaya çalıştığı ana sorular, maddenin kütlesinin nasıl oluştuğu, karanlık maddenin ne olduğu, kütle çekiminin nasıl bu kadar zayıf olduğu, CERN’de yapılan ve uzayda bulunan AMS-02 deneyi ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndaki deneylerin bu sorulara nasıl cevap bulmaya çalıştığını anlattı.

Programın sonunda katılımcıların sorularına da cevap veren Demirköz’e günün anısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından plaket takdim edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir