Ceviz Üreticilerine Tarlada Uygulama

17 Mart 2011

Çanakkale?nin Gelibolu ilçesinde ceviz üreticiliği yapan ve yapacak olanlara üretim konusunda bilgi vermek üzere bir üreticinin katkıları ile yerinde uygulamalı eğitim yapıldı.

İlçede ceviz üretimi için 200 dönümlük bir araziye ceviz ağacı diken üretici Albay Ersoy, kendi imkanları ile Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim görevlisi olan Doçent Doktor Ümran Ertürk’ü getirterek, kendi arazisindeki ceviz fidanlığında hem kendisi, hem de bu işe başlayacak olan üreticilere uygulamalı olarak eğitim verdirdi. Doç. Dr. Ümran Ertürk, bu işi yapacak olanlara bakımı, ilaçlaması, gübrelemesi ve hangi cins ceviz dikmeleri gerektiği konusunda bilgi vererek, ?Buradaki arazide ilk olarak ceviz ağaçlarının iki yıllık olması nedeniyle şekil budaması yapılması gerekiyor. Biz bunu üreticilere uygulamalı olarak gösteriyoruz. Bu arada yeni dikim yapacak olan üreticilere de iklime ve toprağına göre ve denize yakın olmaması ile hangi cins fidanları dikmelerini söylüyoruz. Örneğin burada Amerikan ve Fransız fidan çeşitlerinin dikimi uygun” dedi.

Bu arada, ceviz üreticiliğine başlayan Albay Ersoy ise, “Bu işi yaparken bilinçli yapmanın her zaman faydalarına inandığımdan, bu konuda eğitimli kişilerden bilgi almak istedim. Bize bu konuda yardımcı olan değerli hocamıza teşekkür ediyoruz. Uygulamalı eğitimden sadece kendim değil, diğer üretici arkadaşların da yararlanmasını istedim ve onları da davet ettim. Bizim açımızdan çok iyi bir eğitim oldu” şeklinde konuştu.

Ceviz üreticilerinin bu uygulamalı eğitimine İlçe Tarım Müdürlüğü’nü temsilen Ziraat Mühendisi Ziya Çakar ve Ziraat Odası Başkanı Atilla Eraslan da katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir