Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Geibolu Yarımadası İle İlgili Açıklama

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Geibolu Yarımadası İle İlgili Açıklama
07 Temmuz 2009

Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün; Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı gezmeye gelecek kişileri sadece hizmet alımı şeklinde alınacak araçlar ile gezdirmek istemesi ile ilgili haberlerin basın yayın organlarında yayınlanması üzere bakanlık açıklama yaptı.

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugün bazı basın organlarında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkına girişlerin ücretli olacağına ilişkin haberler yer almıştır. Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi alan ziyaretinin paralı olması hususu kesinlikle söz konusu değildir. Alınacak ücret taşıma ve alan kılavuzluğu hizmetleri karşılığı olacaktır. Ayrıca zaten alan kılavuzluğu hizmeti halen verilmekte olup, mevcut ihale kapsamında bu hizmetin kalitesini artıracak sistem de ihdas edilmiş olacaktır. Dolaşım hizmeti ise mecburi olmayıp isteyenlere verilecektir. Münferiden alanı ziyaret etmek isteyenlere bu imkan her zamanki gibi sağlanacaktır. Uzak bölgelerden milli parkı ve şehitliklerimizi ziyarete gelen binlerce insanımız ile yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerin, tarihi bir milli parkta dolaşma hazzını, duygu ve düşüncesini yaşatmak maksadıyla; içinde her türlü teknik donanımın bulunduğu son model otobüs, midibüs, minibüs, özürlü aracı ve VIP ziyaretçi araçları ile saha içi dolaşım hizmeti verilecektir. Ziyaretçilerin seyahatlerinde geldikleri her türdeki araçları istemeleri halinde otoparklara alınacak ve gelen ziyaretçilere alan kılavuzları eşliğinde Ana Tanıtım Merkezi’nde bilgilendirmeyi müteakiben üzerinde bir yıldır çalışılan ve nihai hale getirilen güzergahların yer aldığı “dolaşım planı” uyarınca sahada herhangi bir izdihama ve düzensizliğe sebebiyet vermeden gezmeleri sağlanacaktır”

Yetkililer, sahaya yurtdışı ve yurt içinden gelen ziyaretçilerin, milli parkın kaynak değerleri olan tarihi mekanları, muharebe alanlarını ve şehitlikleri alan kılavuzu eşliğinde belirli bir düzenle, emniyetle gezmelerinin sağlanacağını ifade ederek, “Uzun mesafelerden karayoluyla intikal eden yorgun sürücülerin otoparklarda dinlendirilmesi ile geliş, gidiş ve saha içinde olabilecek muhtemel kazaların önüne geçilmesi sağlanacaktır. Milli parkın donanımlı ve konforlu araçlarıyla ziyaretçileri yormadan ve insani ihtiyaçları karşılanmak suretiyle gezmeleri temin edilecek, ziyaretçi memnuniyetinin en üst düzeye çıkarılması hedefine hizmet edilmiş olacak; tarihi mekanların izdihamla ve kontrolsüz gezme neticesi zarar görmelerinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu sistemle birlikte “rezervasyon ile milli parkın gezilmesi” yönünde büyük bir adım da atılmış olmaktadır. Dolaşım hizmeti ile ilgili ihale detayları Bakanlığımız web sayfasındaki ilan metninde veya yayımlanan diğer basın duyurularından izlenebileceği gibi Çevre ve Orman Bakanlığı Binası Söğütözü Cad. No:14/E A Blok Yenimahalle/ANKARA adresindeki Doğa Koruma ve Milli parklar genel Müdürlüğüne gelerek veya herhangi bir iletişim yoluyla da öğrenilebilir. İhale kapsamında halkımıza hizmet vermek üzere detayları teknik şartnamede belirtilen; 20 adet otobüs (44 kişilik), 40 adet midibüs (26 kişilik), 25 adet minibüs (14 kişilik), 2 adet özürlü taşıyabilir araç (9 kişilik), 2 adet VİP özel aracı (9 kişilik) olmak üzere toplam 89 adet taşıtın temini ile ziyaretçi taşıma ve alan hizmetinin on yıl süre ile yapılması öngörülmüştür” dediler

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir