Çevrecilerden Madencilere Tenekeli Protesto

15 Mart 2011

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şahinli köyü yakınlarında maden arama çalışması yapacak firma ile ilgili ÇED raporunun görüşüleceği toplantıyı protesto eden köylüler, ellerinde tenekelerle eylem yaptı. Jandarma ekipleri, köylülerin toplantının yapılacağı kahveye girmesini güçlükle önledi.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şahinli köyü yakınlarında maden arama çalışması yapacak bir firmanın aylardır bölgede bulunduğunu öğrenen köylüler, bu durumu çevrecilerin de desteği ile haftalarca protesto etti.

Sabah saatlerinde jandarmanın güvenlik önlemi altında köye gelen madencilerle Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, ÇED raporunu köylülerle görüşmek istedi. Ancak ellerinde tenekelerle kahvenin önünde bekleyen yaklaşık 150 kişilik grup, madencilerle yetkililerin köylerini terk etmesini istedi. Bunun üzerine kahvede bir süre bekleyen yetkililer, köylülerden katılım olmadığını tutanakla tespit ettirdi. Bu sırada sloganlar atarak ellerindeki tenekeleri çalıp kahvenin camlarından içeriye sokan köylüler, içeriye girmek için çaba sarf etti. Jandarma ekiplerinin güçlükle sakinleştirebildiği köylüler içeri girmekte diretince zaman zaman gergin anlar yaşandı. Bir süre kahvehane içinde mahsur kalan madencilerle görevliler ise güçlükle dışarıya çıkarılarak ilçeye götürüldü.

Köylerinde maden aranmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini belirten köylüler ise, “Bir daha köyümüze bu kişilerin gelmesini istemiyoruz dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir