“Çevreden Sorumlu Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ Bu Sorumluluğu Bırakmalı”

“Çevreden Sorumlu Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ Bu Sorumluluğu Bırakmalı”
09 Mayıs 2014

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile 4 Mayıs Pazar günü Kocadere Köyü Atikhisar Barajı Mevkii’nde düzenlenen 4’ncü Atikhisar Kır Şenliği’nde çevrecilerin altın araması yapan bir firmanın sponsor olduğu bisiklet grubuna gösterdiği tepki üzerine şenliğe bisikletiyle katılan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın yazılı bir açıklama yaparak etkinlikte yaşananları kınamasından sonra Çanakkale Çevre Platformu bir önceki Dönem Sözcüsü ve Çanakkale İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Hicri Nalbant da etkinlikte yaşananları anlatarak Şimdi Sayın bisikletçiye soruyoruz; Burada görülen maden şirketinin logosunun bulunduğu forma sizin gurubunuzun forması mıdır? ‘Yeni kuşak işgalciler’in formasını giyip şehitlere saygı bisiklet turuna katılmak nasıl bir duygudur, hangi düşüncenin ürünüdür? Yıllardır yaşam hakkı, çevre hakkı mücadelesi veren ve bu uğurda maddi manevi bedeller ödeyen Çanakkale ve yöresi halkından bir özür borcunuz yok mudur?” açıklamasında bulunmuştu. Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Filiz Tekin de dün bir basın açıklaması yaparak “Bu kentin, Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadasının çeşitli yerlerindeki termik santraller konusundaki duyarlığı ortadadır. Hal böyleyken Sayın Vali Yardımcısının da içerisinde yer aldığı bir bisiklet grubunun maden şirketleriyle dirsek teması tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir. Demokratik toplumlarda olması gerektiği şekliyle sonuç olarak; Çevreden sorumlu Vali Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Bekir Sıtkı Dağ’ın bu sorumluluğu bir an önce bırakması talebimizdir.” dedi.

Çanakkale Çevre Platformu adına konuşan Filiz Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaşam alanlarımıza yönelen saldırıya karşı toplumsal duyarlılığı artırmak amacıyla, 2011 yılında “ÇANAKKALE SUYUNA SAHİP ÇIKIYOR” temasıyla gerçekleştirdiğimiz I. Atikhisar Kır Şenliğini, “ATİKHİSAR ATIK HİSAR OLMASIN” ve “KAZ DAĞLARI ÇIĞLIK ATIYOR!” temalarıyla II. ve III.’sü izledi. Bu yıl ise Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ile birlikte 4. Atikhisar Kır Şenliğimizi yaptık. Bu şenliklerde amacımız metalik madencilik faaliyetleri sonucu oluşan çevre katliamlarına karşı ulusal ve uluslararası alanda sesimizi duyurmak, dikkatleri bu noktaya çekmek, bölgemize yapılan saldırıyı anlatmak, göstermek, yaşam savunucularının yan yana gelmesini sağlamaktır.
Çevre duyarlılığının en üst düzeyde olduğu böyle bir günde konuşmacılar tarafından, çevre talanlarına göz yumanların, çok uluslu maden şirketleriyle dirsek temasında bulunanların teşhir edilmesi, maskelerinin düşürülmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bu konuşmaların şenliğe katılan gerçek çevrecileri hedef alması mümkün değildir. Ancak; gerek konuşmacıların, gerekse yaşam alanlarını savunmak üzere etkinliğe katılan insanların, maden şirketleriyle bu kadar yakın duran malum bisiklet grubuyla bir arada bulunmama isteğine herkes saygı göstermelidir.
4 Mayıs 2014 günü düzenlenen şenlikte, Çevre Platformumuzun bir önceki Dönem Sözcüsü, Çanakkale İl Genel Meclisi Üyesi Sayın Hicri NALBANT’ın konuşması sırasında bisikletçi kıyafetli bir kişi kürsüye gelerek Sayın NALBANT’ın konuşmasına müdahale etmek istemiştir. Kır şenliğinin bir program akışı ve tertip komitesi vardır. Şenlik, programı dâhilinde yürürken bu tür bir müdahale elbette şenlik katılımcıları tarafından tepkiyle karşılanmıştır.
Gözlerini para hırsı bürümüş çevre talancılarıyla hiçbir ilişkisi olmadığını savunan birisinin veya birilerinin Sayın NALBANT’ın çevre katliamcılarını hedef alan sözlerinden alınmasını anlamış değiliz. “Acaba bir yaranız mı var?” diye sormak aklımızdan geçmiyor değil…
Sayın NALBANT’ın konuşmasına müdahale eden ve şenlik katılımcılarının tepkisine neden olan bisikletçinin Vali Yardımcısı Sayın Bekir Sıtkı Dağ olduğunu öğrendik. Çevreden sorumlu olduğunu bildiğimiz Sayın Vali Yardımcısının 18 Mart Bisiklet Grubu içerisinde yer aldığını biliyoruz. Doğaya karşı çok duyarlı olduğunu söyleyen bu bisiklet grubunun maden firmalarını ziyaret ederek sponsorluk talep ettiğini de haberlerden ve açıklamalardan biliyoruz. Bu bisiklet grubunun madencilik firmalarının reklamlarının basılı olduğu tişörtleri giydiğini ve geçen yıl Bergama altın madenini ziyaretlerini de biliyoruz. Hatta grup içinde bulunan bir şahsın maden firması tarafından Kanada’ya kadar götürüldüğünün de duyumlarını almış bulunmaktayız.
Daha ötesine de gerek yok.
Bu kentin, Kazdağları’ndaki metalik madencilik faaliyetleri ve Biga Yarımadasının çeşitli yerlerindeki termik santraller konusundaki duyarlığı ortadadır. Hal böyleyken Sayın Vali Yardımcısının da içerisinde yer aldığı bir bisiklet grubunun maden şirketleriyle dirsek teması tarafımızca kabul edilebilir bir durum değildir.
Demokratik toplumlarda olması gerektiği şekliyle sonuç olarak; Çevreden sorumlu Vali Yardımcısı olarak görev yapan Sayın Bekir Sıtkı Dağ’ın bu sorumluluğu bir an önce bırakması talebimizdir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir