CHP Çevre Komisyonu Üyeleri Kazdağlarındaki Yangın Bölgesini İnceleyecek

12 Eylül 2012

TBMM Çevre Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Çanakkale Milletvekili M. Serdar Soydan, kazdağlarında meydana gelen yangından dolayı derin üzüntü duyduklarını ve bölgede inceleme yapacaklarını bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde kazdağlarında meydana gelen yangın ile ilgili açıklama yapan TBMM Çevre Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Çanakkale Milletvekili M. Serdar Soydan, yaşanan yangının ülkemizin akciğerlerini, solunum yollarını ve dünyada eşi benzeri olmayan bitki örtüsünü ciddi bir şekilde tahrip edip, bölgede yaşayan Kazdağlarını koruyan, kollayan vatandaşlarımız arasında can kaybının olmayışı en büyük tesellimiz olmuştur şeklinde konuştu.

Soydan açıklamasında; “Soğutma çalışmalarının hala devam ettiği yangında ilk belirlemelere göre 500 hektar dan fazla bir alanın yandığı anlaşılmaktadır. Bilindiği gibi yine aynı bölgede 2009 yılında yaklaşık 200 hektar orman alanımız yangın dolayısıyla tahrip olmuştu.Tüm kamuoyunun takip ettiği gibi bölge dünyanın sayılı coğrafyasından birisidir. Kazdağları oksijen oranı açısından Dünyanın ikinci dağı konumundadır. Kazdağları yörede yerüstü ve yer altı su kaynaklarını oluşturan, besleyen ve sürekliliğini sağlayan, Bandırma’dan Ayvalık’a Midilli’ye kadar yaklaşık 2 milyon insanın temiz, güvenilir su kaynağıdır. Bölgede ve ülkemizde bütünlüğü korunan önemli orman örtüsüdür.(258190 hektar)Barındırdığı bitkilerle, hayvanlarla, temiz havasıyla ve sularıyla can verdiği tarım alanlarıyla yüzyıllardır tüm yörenin yaşam kaynağı olmuştur” dedi.

Bölgede gerçekleşen altın arama çalışmalarına da değinen Soydan, “Bilindiği gibi, bölgede özellikle altın tekelleri sondaj çalışmalarını tamamlamak üzeredirler. Bu amaçla Kazdağılarında işletme ve arama ruhsatları verilmiş ve verilmeye devam edilmektedir. Tüm bu çalışmalara karşın Kazdağlarında, bölgede yaşayanlar, ülkemizde ve dünyada çevreye duyarlı yurttaşların, sivil toplum örgütlerinin, havasına suyuna ve toprağına sahip çıkmak isteyenlerin Kazdağlarını uluslararası maden şirketlerinden kurtarma mücadelesi de devam etmektedir” diye açıklama yaptı.

Coğrafi açıdan önemli bir yere sahip olan Kazdağlarındaki yangının sabotaj olabileceğine de dikkati çeken CHP Milletvekili Serdar Soydan, “İlgili bakanlık ve temsilcileri ivedilikle bölgede yaşanan iki yıl arayla ikinci yangının sebeplerini tüm açıklığıyla kamuoyuna anlatmak zorundadır. Dünyanın oksijen deposu olan bölgedeki yangınların sebebi dikkatsizlik mi, kaza mı, sabotaj mı olduğu açıklanmalı varsa sorumlu veya sorumlular cezalandırılmalıdır. Bölgede yangın nedeniyle boşaltılan köylerin ve köylülerimizin zararları tespit edilmeli vatandaşlarımızın zararları en kısa sürede karşılanmalıdır” dedi.

En kısa süre içerisinde TBMM CHP Çevre Komisyonu üyeleri ile bölgede araştırma yapacaklarını bildiren Soydan, “Kazdağlarında yanan ateşi, büyük fedakârlıkla can siper hane mücadele veren orman işletme görevlileri, sivil savunma ekipleri, bölge itfaiye ekipleri, bölgede yaşayan vatandaşlarımız dayanışma içerisinde söndürmeyi başarmışlardır. Yüreğimizdeki yanan ateşi ise, siyasi sorumluğu olanların en kısa sürede söndürmesini bekliyoruz. Bölgede en kısa sürede TBMM CHP Çevre Komisyonu üyeleri olarak incelemeler yapacağımızı ve konunun her platformda takipçisi olmayı sürdüreceğimizi bildirir saygılarımı sunarım” şeklinde vurguladı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir