CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın: “CHP Bu Baskıların Altından Kalkacaktır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın: “CHP Bu Baskıların Altından Kalkacaktır”
06 Ocak 2012

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Türkiye genelinde 534 CHP’li belediye başkanının Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı çalışma dönemi geçirdiğini belirterek, “Türkiye’deki bütün belediyelerimiz soruşturma kıskacı altında. Buradan çok açık söylüyorum. Telefonlarımızı dinlemeye devam edin. Bizlere müfettiş göndermeye devam edin. CHP kadroları bu baskıların altından kalkacaktır. Bu baskıları yedikçe daha fazla bilenerek çalışma azmi içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Biga ilçesinde düzenlenecek bir panele katılmak üzere Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İl Başkanlığında yaptığı basın toplantısında, “Türkiye’nin yolsuzluk ve yoksulluğun gerçeğini ortadan kaldırmak, yerine eşitlik, özgürlük, kardeşlik ve dayanışma temelinde yeni bir zemin oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Günaydın, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili CHP’nin yapacağı çalışmalar hakkında ise şu açıklamayı yaptı: “CHP’nin Türkiye genelinde 534 belediyesi var. Bu 534 belediyeden 4’ü büyükşehir belediyesi, 11’i il belediyesi, 176’sı ilçe belediyesi ve geriye kalan 344 adedi de belde belediyelerinden oluşuyor. Amacımız bu 534 belediyeyi çok daha yukarıya doğru taşımak. Amacımız ayrıca şimdi elimizde bulunan belediyeleri korumak değil, aynı zamanda CHP’nin kazanamadığı yerel yönetimlerde de etkili çalışmalar gerçekleştirerek 2014 yılında belediye sayısını artırmak. Yerel seçimlerde belediye bilimsel yöntemlere göre çalışacak. Kamuoyu yoklamalarını gerçekleştireceğiz. Burada uluslararası ölçütlere göre, belediye hizmetlerinin hangi başlıklar altında toplanabileceğini öngörerek halkımıza sorular soracağız. Örneğin, ‘Sağlık hizmetlerinden, çöp toplama hizmetlerinden memnun musunuz?’ gibi sorular yönelteceğiz. Her 6 ayda bu kamuoyu yoklamaları tekrarlanacak. O anket sonuçları da daha sonra yerel yöneticilerimizin önüne konulacak. ‘Halk sizi şu alanlara başarılı, şu alanlarda başarısız görüyor’ diyeceğiz. ‘Bu eksik görülen alanları hangi projelerle doldurmayı planlıyorsunuz?’ diyeceğiz. Genel merkez olarak hazırladığımız 30’a yakın tip proje ile belediyelerimizi destekleyeceğiz ve belediyelerimizin eksikliklerini ve açıklarını bu dönem içinde kapatacağız. 2014’ün baharına geldiğimizde CHP tüm belediyelerinde eğilim yoklamasını tamamlamış, nerede belediyeyi kazandığını, nerede kaybedebileceğini bilen bir siyasi parti olacak. Bu çerçeve içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. CHP ‘sıfır yolsuzluk’ diyen bir parti. CHP olarak etik değerlere uygun olarak hızlı, verimli ve etkin çalışan bütün yerel yönetici arkadaşlarımızın arkasında ve onların desteğindeyiz. Onlarla birlikte çalışma azmindeyiz” dedi.

“TARİHİN ÇARKLARI GERİ DÖNECEK”
Türkiye genelinde 534 belediye başkanının Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı çalışma dönemi geçirdiğini de belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “İstanbul, Ankara, Kayseri ve Elazığ’da artık gizlenemeyen yolsuzluk hikayeleri ortadadır. Buralara bir mülkiye müfettişi ve vergi denetmeni gönderilmezken, Türkiye’de örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde soruşturmalar yapılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde vergi denetmeni, mülkiye müfettişi, özel yetkili savcının görevlendirdiği bilirkişi gibi toplam 82 kişi görev yapmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 20 bin tane soğuk sandviç yapımını soruşturmak için bunlar yapılıyor. Sadece İzmir değil, Türkiye’deki bütün belediyelerimiz bu soruşturma kıskacı altındadır. Biç buradan çok açık söylüyoruz. Telefonlarımızı dinlemeye devam edin. Bizlere müfettiş göndermeye devam edin. CHP kadroları bu baskıların altından kalkacaktır. Bu baskıları yedikçe daha fazla bilenerek çalışma azmi içerisinde olacağız. Ancak şunu unutmayın. Tarihin çarkları geri dönecek. Burada tetikçilik yapan o müfettişlerden mutlaka hesap soracağız. Bunu Türkiye görecek” ifadelerini kullandı.

“BAŞBUĞ İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜMÜZÜ MKYK’NIN ARDINDAN AÇIKLAYACAĞIZ”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanması ile ilgili soruya ise şu cevabı verdi: “Bu olay dün gece yarısı meydana gelen bir olay. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu bu konu ile ilgili parti tavrını açıklamak üzere çalışıyor. Bu konudaki açıklamayı arkadaşlarımız kısa sürede yapacak. Bizler de onun ardından açıklamalarımızı yapacağız.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, basın toplantısının ardından Biga ilçesine geçti.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÜNAYDIN BİGA’DA
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Çanakkale’nin Biga ilçesinde, “tarım sektörü ve desteklemeler” konusunda konferans verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Biga İlçe Başkanlığı tarafından Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen “Tarım Sektörü ve Desteklemeler” konulu konferansa katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Çanakkale’nin tarım bölgelerinden bir tanesi olduğunu belirterek, “Çanakkale aynı zamanda hayvancılığın, bahçe tarımın yapıldığı alanlar arasında yer alıyor. Türkiye’de buğday üretimi yapılıyor. Bu sene buğday 55 kuruştan satıldı. Şimdi mazotun litresi 3.80 kuruş. Üretici 1 litre mazot alabilmek için 7 kilo buğday satması gerekiyor. Türkiye genelinde 2002 yılında buğday 35 kuruşa satılıyordu. Mazot ise 1 lira 07 kuruştu. Çiftçi 3 kilo buğday satıp 1 litre mazot alabiliyordu. Son 10 yılda buğday üreticisinin durumu iyimi oldu, kötü mü oldu durum ortada. 10 milyon dönüm buğday alanı terk edildi. Buğday yetmediği için Ukrayna’dan buğday alamaya başlanıldı” dedi. Gökhan Günaydın, konuşmasında Türkiye’nin çeltik ihtiyacını karşılayamadığını da belirterek; “Çiftçi kendi topraklarında kendi üretimini yapamaz hale geldi. 1980 yılında 44 milyon nüfus vardı. Şimdi ise 74 milyon nüfusumuz var. 30 yılda 30 milyon artmış. 1980 yılında 50 milyon koyun vardı. Şimdi 21 milyon koyun var. 1980 yılında 15 milyon keçi vardı. Şimdi 6 milyon. Yine 1980 yılında 16 milyon büyük baş hayvan vardı. Şimdi ise 11 milyon havyar var. Aradaki farkı artık siz değerlendirin” dedi.

“GEÇEN SENEDEN BUYANA, TÜRKİYE’YE 10 BİNLERCE TON KASKA VE SAKATAT ET GİRDİ”
Nüfusun artmasına rağmen hayvancılığın ölmesinin Türkiye’yi her seferinde dışarı bağlı kılacağını da belirten Gökhan Günaydın, “Türkiye, hayvancılıkta zor durumda. Kurban bayramında Bulgaristan’dan koyun ithal edildi. Türkiye bir zamanlar bütün orta doğuya canlı hayvan ve et ihraç eden ülkeydi. 2007-2008 yılında süt 40 kuruş düştü. Üretici hayvanını besleyemez hale geldi. 1 milyon süt ineği 2007-2008 yılında kesildi. Üreten inekler gidince yavrular gelmedi. Bu sefer et fiyatları 50 liraya çıktı ve Türkiye hayvancılıkta iyice kötüye gitti. Başbakan Tarım Bakanı’na talimat verdi ve “İthalatı açın” dedi. Geçen seneden buyana Türkiye’ye 10 binlerce ton kaska ve sakatat et girdi. 12 liraya et kesiliyor, 25-30 liraya et satın alıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ YENİDEN ÜRETEN, KENDİNE YETEN, İHRACATÇI BİR ÜLKE HALİNE GETİRECEĞİZ”
2012-23 döneminde ne yapacaklarını planladıklarını ve bunun alt dalı olan tarım sektöründe makroekonomik gelişmelere bağlayarak bir tarım planlaması yaptıklarını da belirten Gökhan Günaydın, “Yatırım planı ve finansmanımız hazır. Türkiye’yi yeniden üreten, kendine yeten, ihracatçı bir ülke haline getireceğiz. Hem kırda hem kentte insanın yüzünü güldüreceğiz. Gübre ucuzlatılacak. Tarımsal sulamada kullanılan elektrikteki borçları sileceğiz ve bu borçların ödenebilir olmasını sağlayacağız. Böylece motorlar yeniden yeşil tarlalara sürülecek ve üretici kazanacak. Verimlilik yükseltilecek. Sulama, arazi toplulaştırması ve tarımsal Ar-Ge’ye ciddi kaynak ayıracağız. Kendi tohumumuza, damızlık hayvanımıza sahip çıkacağız. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş tarımsal yatırım seferberliğini ortaya koyacağız. Bunun sonucunda Türkiye 3 yıl içinde tahıl, baklagil ve yem bitkilerinde, 5 yıl içinde yağ ve endüstri bitkilerinde kendine yeterli hale gelecek. Bugün 21 milyon ton olan buğday üretimi 2023’te 25 milyon tona çıkarılacak. Arpa üretimini 7 milyon tondan 10, 5 milyon tona, pamuk üretimini 1. 7 milyon tondan 5 milyon tona çıkaracağız” dedi. .Günaydın, 2024 yılına kadar harcayacakları paradan daha fazlasını yatırımların geri dönüşü ile Türkiye’ye kazandıracaklarını da dile getirerek, “Dolayısıyla tüm bu işleri ekonomik rasyonalite mantığının dışına çıkmadan yapacağız” dedi.

Konferansa; Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ve Serdar Soydan, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve vatandaşlar katıldı. Konferans, soru ve cevapla sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir