CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Çanakkale Ziyareti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Çanakkale Ziyareti
15 Mayıs 2009

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’de adalet sisteminin sarsıldığını savunarak, “Yolsuzlukları yapanlar eli kolu serbest dolaşıp bürokrasinin zirvesinde imza atarken, Türkiye’nin yüzakı Mehmet Haberal cezaevinde çile çekiyor. Böyle bir adalet olur mu?” dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, yerel seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanan CHP’li belediyeleri tebrik amacıyla geldiği Çanakkale’de öğle saatlerinde Kepez Belediyesi’ni ziyaretinin ardından deniz otobüsü ile Gelibolu ilçesine geçti. Burada Belediye Başkanı Mustafa Özacar’ı ziyaret ederek belediye başkanlığını kazanmasından dolayı tebrik eden Baykal, daha sonra il merkezine geçerek Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti. Çanakkale’nin 5 dönemdir CHP’li bir belediyenin yönetiminde olduğunu hatırlatan Baykal, Çanakkalelilere sosyal demokrat bir belediyeye sahip çıkmalarından dolayı teşekkür etti.

“TÜRKİYE’DE ADALET SARSILIYOR”

Belediye ziyaretinin ardından sosyal tesislerine geçen Baykal, burada vatandaşlara bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’de adalet sistemine değinen Baykal, “Türkiye’de adalet böyle gitmez. Adalet Türkiye’de arzu edildiği gibi var mı? Adalet işliyor mu? Hakkı olan hakkını alabiliyor mu? Adalet hakkı olana yoksul da olsa arkasında güçlü insanlar olmasa hakkını verebiliyor mu? Böyle bir şey olur mu? Adalet en temel olay değil mi? Yoksulluğa hepimiz tahammül edebiliriz. Ancak adaletsizliğe tahammül edemeyiz. Adalet en temel ihtiyaç. İnsanların hakkını vereceksin. Yoksul olabilir insanlar, ancak hakka, adalete inancını sarsamazsın. Türkiye’de şimdi bu sarsılıyor. En büyük yanlışlıkları yapanlar meydanları boş buluyor istediğini yapıyor, gereken izleme ve soruşturma yok. Ama bu memleketin en namuslu, dürüst insanları, üniversite profesörleri, aydınları, rektörleri, Türkiye’nin yüzakı Mehmet Haberal’ın sabahın 4.5 evi basılıyor. Ardından da suçlu gibi, cani gibi apar topar alınıp cezaevine atılıyor. Günlerdir neyle suçlandığını dahi bilmiyor. Böyle adalet olur mu? Deniz Feneri’nin sorumlularından hesap soran yok. O yolsuzlukları yapanlar eli kolu serbest dolaşıp bürokrasinin zirvesinde imza atıyor; Mehmet Haberal da orada çile çekiyor. Böyle bir adalet olur mu?” dedi.

Konuşmasında yerel seçimlere de değinen Baykal, “İnsanlar bu seçimden tam tatmin olmamışlar. Bu seçim onları tam kesmemiş. Daha bir gerisi gelsin diyorlar. ‘Burada başladı, bunun gerisi gelecek. Önümüze bir ufuk, gelecek koyduk. Bunun gereğini yapacağız’ diyorlar. Gerçekten de bu böyle. Siz 29 Mart’ta burada Çanakkale’de bir oy verdiniz Ülgür Gökhan’ı belediye başkanı seçtiniz. Ama bir baktık birkaç gün sonra Ankara’da hükümetin yarısı gitti. Siz belediye seçiminde oy kullandınız hükümet sarsıldı. Belediye başkanı seçtiniz hükümetin yarısı uçtu. İnşallah önümüzdeki ilk seçimde tümünü halledeceksiniz” şeklinde konuştu.

“EMEKLİNİN MAAŞ ZAMMI VAADİ GERÇEK ÇIKMADI”

Konuşmasında emeklilere yönelik maaş zammı konusuna da değinen Baykal, “Bir parmak bal çaldılar emeklinin ağzına. Önce artış yapacağız falan dediler. Yüzde 2 bir artış yaptılar. Artık ondan sonra emeklinin durumunun bütün Türkiye’nin bilincinde olduğunu görüp bunun böyle devam edemeyeceğini anlayarak içlerinden, gönüllerinden geçen bir temenniyi sanki uygulanabilecek bir politikaymış gibi söylediler. Emeklinin maaşlarının asgari 900 milyon lira olacağını söylediler. Herkes bir umutlandı. Acaba, inşallah oluyor mu derken bunun boş bir söz olduğu maalesef bir kez daha ortala çıktı. Emeklimizin acısını, ıstırabını, sıkıntısını böylece büyük bir haksızlıkla bir kez daha söyleyerek hayal kırıklığına sürüklediler” dedi.

Konuşmasının son kısmında Başbakan Erdoğan’a da yüklenen Baykal, “Bankalardan şikayet ediyor Başbakan. O bankaları yabancılara satan sen değil misin? Sattıktan sonra neden şikayet ediyorsun. Başbakan ‘Bürokratik oligarşi var. Bankalar vatandaşa kredi vermiyor’ diyor. Bürokrasi mi bıraktın sen. Herkesi tepeden tırnağa sen değiştirmedin mi?” şeklinde iddialarda bulundu.

Baykal konuşmasının ardından partilerle basına kapalı olarak bir toplantı yaptı.

Ek Haber – 15 Mayıs 2009 Cuma Saat 22:32
CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL ÇANAKKALE’DEN AYRILDI

Yerel seçimleri kazanan partisine ait belediyeleri ziyaret etmek üzere Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ziyaretlerinin ardından uçakla Ankara’ya döndü.

Öğle saatlerinde özel bir uçakla Çanakkale Havaalanı’na gelen Deniz Baykal, Kepez, Gelibolu ve Çanakkale Belediyelerini ziyaret ettikten sonra sosyal tesislerde vatandaşlara yönelik bir konuşma yaptı. Ardından bir süre partililerle basına kapalı bir görüşme de yapan Baykal, saat 22.05’de uçakla Ankara’ya harekete etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir