CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Çanakkale’deydi

06 Haziran 2010

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Bursa’da kendisi için yaptığı eleştirilere tepki göstererek, “Biz inancımızı siyaset için kullanmayız” dedi.

Trakya bölgesine yaptığı gezi kapsamında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki ziyaretlerinin ardından Lapseki ilçesine geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sağanak yağmur altlında partililere seslendi. Yağmur sebebiyle konuşmasını uzatmayan Kılıçdaroğlu, daha sonra Çanakkale il merkezine bağlı Kepez beldesine geçerek vatandaşlara bir konuşma yaptı. Konuşmasında hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu seçimlerde partisine oy istedi. Daha sonra belediyeyi ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Dr. Ömer Faruk Mutan’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’ne geçen Kılıçdaroğlu sağanak yağmur altında seçim otobüsünün üzerinden vatandaşlara seslendi. Sağanak yağmura rağmen şemsiye kullanmayan Kılıçdaroğlu sırılsıklam olmasına rağmen konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’da kendisi ile ilgili söylediği sözlere cevap vererek, “Bugün Bursa’da konuşmuş. Tel Aviv demiş, Tevrat’tan konuşmuş demiş. Buradan Çanakkale’den sesleniyorum. Biz inancımızı ticaret ve siyaset için kullanmayız. Seçimler geliyor. Ben sanıyordum ki Recep Bey’in sadece ezberi bozulmuş. Meğer adamcağızın kimyası da bozulmuş. Çanakkale’yi gördünüz. Merak etmesin Bursa’ya da gideceğiz. Hiç meraklanmasın. Halkın iktidarını biz kuracağız. Konya’ya gittin. Konya’daki dostlarıma sesleniyorum. Konyalıları dolandıranlar Müslümanlık adına dolandıranlar ne oldu? Onlar için sen ne yaptın Recep Bey? Milletin paralarını dolandırdılar. Sormuyor musun bunları kimler götürdü diye? Soramazlar çünkü bunlar da o çarkın içindeler. Onun için onların kimyaları bozuldu. Ben sizden birisiyim. Ben sizin Kemal’inizim unutmayın. Ben siyasete yırtık ayakkabı ile başlamadım. Onlar öyle başlamışlar. Şimdi havuzlu villalarda oturuyorlar. Onların kimyalarını bozmak bizim boynumuzun borcu. İnancımızı sömürtmeyeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşması boyunca yağan sağanak yağmura rağmen şemsiye kullanmayınca yanında bulunan diğer partililer de şemsiye kullanmadı. Seçim otobüslerinde bulunan herkesin sırılsıklam olduğu konuşmanın ardından ise Kılıçdaroğlu üzerindeki elbiseleri değiştirmek üzere bölgeden ayrıldı.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU GELİBOLU’DA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde emeklilere milli gelirden pay vereceklerini söyledi. Başbakan Erdoğan’ı eleştiren Kılıçdaroğlu, çiftçinin ürettiğinin hakkını alamadığını belirterek şöyle konuştu: “Buradan açılım meraklısı Recep beye sesleniyorum. Çiftçiye, esnafa da bir açılım yap. Bu milletin derdini anla. Önceki gün Türk futbolcuları ile bir toplantı yapmış. Kendi kalesine gol atmış bunun farkında değil.”

Trakya bölgesine yaptığı gezi kapsamında Edirne’nin Keşan ilçesinden sabah saatlerinde Çanakkale’ye giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu il sınırı Korudağ mevkiinde CHP İl Başkanı Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, ilçe başkanları ve partililer karşıladı. Konvoy eşliğinde ilk olarak Bolayır beldesine geçen Kılıçdaroğlu, burada vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Belde girişinde vatandaşlara bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirerek, “Biz ağacın gövdesini Ankara’da sallamaya başladık. Sizlerde burada dallarını sallayın” dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Vatan ve Hürriyet Şairi Namık Kemal ile Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın kabrini ziyaret ederek birer buket çiçek bıraktı. Beldede ayrıca süt üreticileri de hayırlı bir yıl geçirmek için Kılıçdaroğlu’na ayran ikramında bulundu. CHP Genel Başkanı da verilen ayranı içerek kendilerine teşekkür etti. Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer’i de makamında ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Gelibolu ilçesine geçti. SBS sınavları sebebiyle öğrencilerin rahatsız olmaması için programını yaklaşık 1 saat geciktiren Kılıçdaroğlu, Kaleiçi mevkiinde vatandaşlara seslendi. “Başbakan Kemal” sloganları ile konuşması zaman zaman kesilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek,”Artık bu ülkede rantçı iktidar değil, halkçı iktidar olacak. Halk için mücadele edeceğiz. Önce halk zenginleşecek. Yoksulluğu yeneceğiz, sosyal devleti kuracağız” dedi.

ÇİFTÇİYE, ESNAFA DA BİR AÇILIM YAP

Çiftçinin ve esnafın durumuna da değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Trakyalı çiftçi biliyorsunuz günlerdir, aylardır çalışıyor. Ancak ürettiğinin hakkını alamıyor. Çiftçi perişan vaziyette. Buradan açılım meraklısı Recep beye sesleniyorum. Çiftçiye, esnafa da bir açılım yap. Bu milletinde derdini anla. Önceki gün Türk futbolcuları ile bir toplantı yapmış. Kendi kalesine gol atmış bunun farkında değil. Sadece kendi kalesine gol atsa eyvallah diyeceğiz. Çiftçiyi de, emekliyi de, memuru da perişan etti.”

İşsizlik konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de işsizliğin geldiği boyut ortada. Çocuğu işsiz olanlar önümüzdeki seçimlerde AKP’den hesap soracak. Demokrasinin cevabı budur. Rantçı düzeni al aşağı edip halkçı düzeni kuracağız. Bunu da her beraber birlikte yapacağız. Çiftçilerden söz ettim. Başbakanımızın çiftçilerle arası iyi değil. Seçim geliyor. Önünüze sandık konulacak, Gelibolu Meydanından Türkiye’ye selam gönderiyorum. Önümüzdeki seçimde halk olarak anamızı, bacımızı, akrabamızı, komşumuzu alıp sandığa gideceğiz. Bir demokrasi şöleni içinde halkın iktidarını kuracağız. Halktan yana olacağız. Hep beraber yürüyeceğiz.”

Emeklilere de seslenen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Şimdi aranızda çok sayıda emekli var. Emekliler halinden çok mu memnun? Recep bey herkes mutlu diyor. Bu ülkede 8,5 milyon emekli var. Geçen dönem bir kanun çıkardılar. Emekliler milli gelir artışından pay alamaz dediler. Bu emeklilerin ülkede ikinci sınıf vatandaş olması demektir. Buradan emeklilere sesleniyorum. Siz bu ülkede ikinci sınıf vatandaş olmayı kabul ediyor musunuz? Söz veriyorum biz iktidara geldiğimizde milli gelirden emekliye pay vereceğiz.”

Türkiye’de artık bir heyecan olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk iktidarı heyecanı var. Size söylüyorum. İnsan düşünceleri ile fikri ile inançları ile etnik kimliği ile Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır. Başımızın üstünde yeri var. Siyasetin konusu inanç değildir. Etnik kimlik değildir. Siyasetin konusu vatandaşın derdidir. Dik duran onurlu bir Türkiye’dir. Burada tarihi bir yerdeyiz. Bu coğrafyada dostluğu, egemenliği ve yiğitliği hakim kılmak zorundayız. Sorunlarımız çok. Türkiye’nin sorunları çözülemez değil. Her yerden yetişmiş elemanımız var. Mimarımız, mühendisimiz var. Bu sorunları çözeriz.”

SİYASET TEMİZ VE DÜZGÜN OLMALI

Siyasetin temiz olması konusuna de değinen Kılıçdaroğlu, “Siyaset temiz ve düzgün olmalı. Hesap vermeyi namuslu bir görev kabul etmeliyiz. Hesap vermekten korkanlardan da hesap sormak sizlerin boynunun borcu olmalı. Bu hesabı da siz sandıkta soracaksınız” dedi. Vatandaşların şehitler ile ilgili sloganları karşısında açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Şehitlerimiz bizim onurumuzdur. Bizim güvencemizdir. Şehitlerimiz bu tarihi kentinde onurudur. Eğer biz güven içinde yaşıyorsak bunların sayesinde. Ama açılım politikaları ile Türkiye’yi ayrışma durumuna getiren bu politikaları da lanetliyoruz kabul etmiyoruz.”

Kılıçdaroğlu, sosyal güvence konusunda aile sigortasını getireceklerini belirterek şöyle konuştu: “Bu coğrafyada bir tek yoksul bile kalmayacak diyoruz. Biz aile sigortasını getireceğiz. Yoksulluğu sömürmek hangi dinde var? Yoksulluğu teşhir etmek hangi inançta var? Biz söylüyoruz. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Aile sigortasında kadını bu toplumda güçlü konuma getirmemiz gerekir. Kadınlar siyasetin omurgasını oluşturacaklar. Bir evin ihtiyacını en iyi kadınlar bilir. Bize oy versin vermesin biz söz veriyoruz. İşsizliği yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Geçmişte daha önce vatandaşlarımız hangi partiye oy verirlerse versin helal süt emmiş bütün vatandaşlarımızı CHP’nin çatısı altına bekliyoruz. Ayrılığı gayrılığı bırakacağız. Birlikte olacağız.”

Gelibolu belediyesine geçen Kılıçdaroğlu, burada Başkan Mustafa Özacar’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Özacar’ın “Her zaman sizin emrinizdeyiz” sözüne kızan Kılıçdaroğlu “Benim değil. Halkın emrinde olacaksınız” dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra Çanakkale programına katılmak üzere Lapseki ilçesine geçti.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail’in yardım gemilerine yaptığı saldırı öncesi hükümetin bu konudan haberdar olduğu konusunda duyumlar olduğu iddialarının düşündürücü olduğunu belirterek, “İsrail ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bizim bilmediğimiz kriptolar var mı, yok mu? Yazışmalar yapılmış mı, yapılmamış mı? Bunları Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin açıklamasını bekliyoruz. Dışişleri Bakanlığı karanlıkta bir nokta bırakmamalıdır. Eğer orada yurttaşlarımızı yitirdiysek, AK Parti hükümetinin riski önceden görüp önlem alıp almadığını da bilmemiz gerekiyor. O insanları ölüme göndereceksiniz, AK Parti milletvekilleri son anda binmeyecek. Nedir bu? Doğru mudur, değil midir?” dedi.

Çanakkale belediyesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu Başbakan’ın Bursa’da yaptığı açıklamalara değinerek, “Başbakan ezberi bozulduğu için ne dediğini bilmiyor. Başbakan şunu çok iyi bilsin ben halkın avukatıyım. Halkın çıkarlarını savunurum. Benim ne söylemek istediğimi öğrenmek istiyorsa önce kulaklarının duyması lazım. Biz halkın avukatı dışında hiç kimsenin avukatı değiliz” dedi.

İsrail’in saldırıları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Biz insanı yardım götüren konvoya yapılan saldırıyı başından beri kınıyoruz. Hükümeti de daha aktif bir dış politika izleyerek sadece Birleşmiş Millletler değil Avrupa Birliği, İslam Kalkınma Örgütü gibi bütün bu alanlarda izlemesini önerdik. Ayrıca şunu da söyledik. Orada sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları yok. 32 ülkenin yurttaşları var. Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer ülkelerde de Türkiye’de gösterilen tepkinin benzerinin gösterilmesi için daha aktif çalışmalarını istedik. Ama gördüğüm kadarıyla hükümette böyle bir çalışma yok” dedi.

Yardım gemileri konusunda da açıklamalarda bulunan kılıçdaroğlu, “Bu gemilere gümrüklerde hangi tür işlemler yapıldı. Bazı çevreler AK Parti milletvekillerinin de bu gemilere bineceğini ancak son anda vazgeçtiklerini söylüyorlar. Bütün bunları bilmiyoruz. Sayın başbakanın bu konularda kamuoyunu aydınlatması lazım. Salı günkü konuşmada yine bu konuları söyleyeceğiz başbakana soracağız. Bizim bilmediğimiz İsrail ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kriptolar var mı, yok mu? Yazışmalar yapılmış mı, yapılmamış mı? Bunları da Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin açıklamasını bekliyoruz. Dışişleri Bakanlığı karanlıkta bir nokta bırakmamalıdır. Eğer orada yurttaşlarımızı yitirdiysek, hükümetin riski önceden görüp önlem alıp almadığını da bilmemiz gerekiyor. O insanları ölüme göndereceksiniz, AK Parti milletvekilleri son anda binmeyecek. Nedir bu? Doğru mudur, değil midir?” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir