CHP Grup Başkanvekili Okay: “Türkiye’de Rejim Sorunu Var”

15 Şubat 2010

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Türkiye’de ciddi bir rejim sorunu olduğunu iddia ederek, “Türkiye’de, tüm kurumlarla mücadele eden, kurumlarla çatışan ve teslim alamadığı kurumun üzerine kararlılıkla yürüyen bir siyasal iktidar var” dedi.

Partisinin Çanakkale İl Başkanlığı Kongresi’nde bir konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Türkiye’de ciddi bir rejim sorunu olduğunu öne sürerek, “CHP kimi zaman Türk siyasetinde yer alan bazı partiler gibi kap kaç, gel geç ya da saman alevi gibi yükselen, sonra da yok olan partilerden değildir. CHP, cumhuriyetin sorumluluğunu taşıma bilinci içinde, Cumhuriyetin kurulduğundan bu yana o sorumluluğun gereğini yerine getirmekte ve Türkiye’nin güvencesi olmaktadır. Sizler böyle bir siyasi partinin sorumluluğunu taşıyan kadrolarsınız. Bu sorumluluk, önümüzde en geç bir yıl sonra yapılacak seçimlerde çok daha önem arz etmektedir. Bilesiniz ki olası 2011 yılının Mayıs, Nisan ya da bu yılın Kasım ayında yapılacak seçim, Türkiye için bir kader seçimdir. Türkiye’nin geleceğinin belirleneceği en önemli seçimlerden birisidir. Bu seçim sıradan bir iktidar değişim seçimi değil, cumhuriyeti rotasından çıkartmak isteyen, aydınlanma devriminden rövanş almak isteyen ve rejim için tehdit olan bir siyasal iktidardan kurtuluşun seçimi olacaktır. Türkiye’de çok ciddi bir rejim sorunu var. Türkiye’de, tüm kurumlarla mücadele eden, kurumlarla çatışan ve teslim alamadığı kurumun üzerine kararlılıkla yürüyen bir siyasal iktidar var” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında iktidarın yargı ve muhalefeti teslim almaya çalıştığını iddia eden Okay, “Laiklik, demokrasinin kilit taşıdır. Eğer laiklik yoksa, o ülkede demokrasi yoktur. Yargının en üst kurullarını, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nu, Anayasa Mahkemesi’ni ve Danıştay’ı AK Parti’leştirmek istiyorlar. Yüksek yargıyı parlamentodan seçmek istiyorlar” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir