CHP’liler birinci parti olmanın sevincini yaşıyor

08 Haziran 2015

2011 genel seçiminde 2 AK Parti ve 2 CHP milletvekilini Meclis’e gönderen Çanakkale’de, bu genel seçiminde dağılım 2 CHP, 1 AK Parti ve 1 MHP olarak değişti. Bir önceki seçimin birincisi AK Parti olurken bu kez ipi CHP göğüsledi. CHP, resmi olmayan sonuçlara göre tarihinde ilk defa Çanakkale’de birinci parti oldu. Geçen seçimde birinci parti olan AK Parti’de ise hayal kırıklığı yaşandı. Hem parti olarak ilde ikinci sıraya geriledi hem de milletvekili sayısı bire indi.
Yüzde 40’a yakın oy oranı ile CHP birinci parti olup avukat Muharrem Erkek ve yönetici Bülent Öz’ü TBMM’ye gönderdi. AKP, yüzde 35’e yakın oy alarak sadece Bülent Turan’ı, MHP ise yüzde 20 civarında bir oy aldığı için genç işadamı Kürşat Tuna’yı meclise gönderecek.

Şükür ve Teşekkür Pilavı Dağıttılar

2015 Genel seçimleri ardından bugün Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili seçilen Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı Hamza Karagöz, Kepez Belde Başkanı Ömer Faruk Mutan ve CHP İl Yönetimi vatandaşlara şükür ve teşekkür pilavı dağıtımında bulundular. Tarihinde ilk defa Çanakkale’de birinci parti olmayı başaran CHP İl Yönetimi adına açıklama yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, demokrasinin kazandığını dile getirdi. Ak Parti’de yaşanan oy kaybını, Gezi Olayları’nda hayatını kaybeden kişilerin ahı olarak niteleyen Başkan Gökhan,

“Gezi Olayları’nda hayatını kaybeden bu çocukların ahı tutmuştur, demokrasi kazanmıştır. Neden, çünkü adaylarımızı demokratik bir usulle tespit ettik. Bu haliyle birinci parti olma iddiamızı ortaya koyup bunu bir adak haline getirdim. İkincisi de bu ülkenin barışı çok önemli. 12 Eylül faşist rejiminin ortaya koyduğu, yasaların getirdiği bu baraj meselesi vardı. Özellikle barajı aşması, aşamaması durumunda ülkenin ne olacağını belemediğimiz bir süreçte HDP’nin barajı geçmesini istiyordum. Bu şarttı. Bunu beğeniriz, beğenmeyiz. Ama demokrasiye aykırı bir durumdur, nitekim baraj yıkıldı. Demek ki baraj yıkılabiliyormuş. Sonuç itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre kurulmuş ve seçime girmiş bir siyasi partinin barajı aşmamasını hedeflemek kadar antidemokratik bir süreç olamaz. Onun için barajı Türk insanı, Türk milleti yıktı. Hep beraber yıktık. Ben de bu baraj yıkılsın istiyordum ve onun için de bir adakta bulunmuştum. “CHP’de Türkiye’de yüzde 30 seviyelerine gelecek” diye temenni etmiştim. O, şu an için olamadı gibi görünse de HDP içindeki emanet oyları da dikkate almak gerekir. Bu iki temennim yerine geldiği için bu pilavı öncelikle bir şükür pilavı olarak sizlere takdim ediyorum. Allaha şükrediyorum. Ona teşekkür ediyorum. Yüzümüzü kara çıkartmadı. Aynı zamanda bu teşekkür pilavı. Kime sizlere, Çanakkaleli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Afiyet olsun, Allah kabul etsin, helal, hoş olsun ”

Yağmura rağmen Cumhuriyet Meydanı’nda uzun kuyruklar oluştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir