Christian Wulff ve Arınç, Turizm Konferansı’nda Konuştu

22 Mayıs 2015

Uluslar ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü’nün (IDI), Çanakkale’de gerçekleştirdiği 3.Dünya Barış ve Turizm Konferansı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dünyada barışın sağlanması konusunda turizmin etkisine dikkat çekti. Konuşmasına Çanakkale’nin bir barış ve kardeşlik şehri olduğunu belirterek başlayan Wulff, “Özaltın ailesinden bir kelime öğrendim. O da köprü sözcüğü. Özaltın ailesi şu anda dünyanın en büyük ve barış ve kardeşlik köprüsünü yapıyor” dedi.

Konferansta konuşan Bülent Arınç, turizm ile insanların daha fazla yüzyüze geldiğine dikkat çekerek “Olumsuzluklarla başa çıkmanın tek yolu dayanışma. Günümüzde 2 milyar insan seyahat ediyor, değişik kültürden insanlar bir araya geliyor. Bu iletişim ve etkileşim, insanlar arasında barış ve dayanışmanın yolunu açıyor” dedi.

IDI’nın barış çağrısını Çanakkale’de yapmış olmasının önemli olduğunu vurgulayan Bülent Arınç, “Barış konusunda Türkiye eşsiz fırsatlar barındırıyor. Bu kent savaştan dostluk çıkarabilmeyi başarmış kent. Ortak geçmişimiz ve kültürümüz bugünlere örnek olmalıdır” dedi.

Wulff: Dini Değerlere Sayı Gösterilmeli

Konferansın diğer bir konuşmacısı Almanya Eski Cumhurbaşkanı Chtistian Wulff’tu. Çanakkale’nin bir barış ve kardeşlik şehri olduğunu belirten Wulff, “Özaltın ailesinden bir kelime öğrendim. O da köprü sözcüğü. Özaltın ailesi şu anda dünyanın en büyük ve barış ve kardeşlik köprüsünü yapıyor” dedi. İnsanların dini inanç ve kültürlerine onların perspektifinden bakmak gerektiğini söyleyen Wulff, “Günümüzde antisemitizm, ırkçılık ve İslamofobi yaygın durumda. Kitle turizmi istihdam ve gelir yaratmanın yanında aynı zamanda bir barış politikası etkinliği olduğunu biliyoruz.Tatile giden turistler, Almanya’da yapılamayacak şeyleri yapabiliyorlar. Örneğin Almanya’da insanların kıllı bacak ve şortla kiliseye girmesi hoş karşılanmaz. Ancak bunu gittikleri ülkelerde yapabiliyorlar. Gittiğiniz her ülkedeki toplumsal ve dini değerlere saygı göstermelisiniz” değerlendirmesini yaptı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir