Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu’nun Çanakkale Ziyareti

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu’nun Çanakkale Ziyareti
28 Eylül 2011

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Türkiye ile ülkesi arasındaki turistik ve ekonomik işbirliğini pekiştirmek amacıyla Çanakkale’ye geldi.

Öğle saatlerinde Valiliği ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Vali Vekili Hüseyin Kulözü ile bir süre görüştü. Ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Zhang Qingyang, Türkiye ile Çin’in ekonomilerinin son yıllarda büyük atılım içinde olduğunu belirterek, “Bu kapsamda ülkemiz ile Türkiye arasında ekonomik ve turistik anlamda işbirliği yaparak bu büyümeyi daha da arttırmamız mümkün olabilir. Bunun için Çanakkale’ye gelerek ne gibi ekonomik işbirliği çalışmaları yapabiliriz bunları ele almak istedik” dedi.

Konuk Zhang Qingyang, konuşmasında Çanakkale’nin Türk ve dünya tarihindeki önemini çok iyi bildiğini de belirterek, ilin yaşanabilecek en önemli şehirlerden birisi olduğunu söyledi.

Vali Vekili Hüseyin Kulözü de ziyaret sebebiyle konuk başkonsolosa teşekkür etti. Ziyaret Başkonsolos Zhang Qingyang ve Vali Vekili Hüseyin Kulözü’nün günün anısına birbirlerine çeşitli hediyeler vermesi ile sona erdi.

Öte yandan konuk başkonsolos daha sonra Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek oda yetkilileri ile görüştü.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyareti sırasında basın mensuplarının bir sorusu karşısında zor anlar yaşadı.

Türkiye ile ülkesi arasındaki turistik ve ekonomik iş birliğini pekiştirmek amacıyla Çanakkale’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang, Vali Vekili Hüseyin Kulözü’nün ardından Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanı Bülend Engin’i ziyaret etti. Ziyarette bir konuşma yapan ÇTSO Başkanı Bülend Engin, Çin ile Türkiye arasında ticari bağlantıların son yıllarda arttığını belirterek, “Buradan bir serzenişte bulunmak istiyorum. Türkiye Çin’den çok miktarda ürün ithal etmesine rağmen maalesef bunun karşılığını kendilerinden göremiyoruz. Bu sebeple özellikle Çin’den ülkemize gelecek turist sayısının artmasından yanayız. Sayın başkonsolostan bu konuda yardım istiyoruz” dedi.

Başkonsolos Zhang Qingyang da Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin arttığını ifade ederek turistik ve ekonomik anlamda Türkiye ile iş birliğinin devam edeceğini söyledi.

HEDİYE VAZO İLE İLGİLİ SORU ŞAŞIRTTI
Öte yandan ziyaret sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başkonsolos Zhang Qingyang, son günlerde gündemde yer alan Çin malı okul ve kırtasiye malzemelerinin sağlığı tehdit ettiği konusundaki iddialara şu cevabı verdi: “Çin’de bu tür malzemelerin üretimi sırasında bazı sorunların çıkabiliyor. Bunu kabul ediyoruz. Bir avuç işadamı maalesef bu şekilde kuralsız iş yapıyor. Ancak bu kişiler bu kadar çok değil. Bir avuç kadar. Çin hükümeti yurt içindeki bu işletmelerin çalışmalarını denetleyip düzenliyor. Bu sorunlar şimdi çözümleniyor. Çin’den Türkiye’ye ihraç edilen sağlıksız mallar hakkında pek bir bilgim yok. Galiba yurt dışındaki işadamları ucuz mallar almak için Çin’deki işletmelere sağlıksız hammadde malzemeleri sağlıyor. Bu sorun sadece yüzde yüz Çin’deki işletmelerle ilgili değil” dedi.

Basın mensuplarının ÇTSO Başkanı Bülent Engin’e hediye ettiği Çin malı vazonun sağlıklı olup olmadığı sorusu karşısında oldukça şaşıran Başkonsolos Zhang Qingyang, ne diyeceğini şaşırdı. Vazonun sağlıklı olduğunu belirten başkonsolos, ziyaretin ardından ÇTSO binasından ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir