Çin Malı Çanakkale Savaşları Satranç Seti!

Çin Malı Çanakkale Savaşları Satranç Seti!
24 Aralık 2009

Çanakkale savaşlarında gösterdikleri başarı nedeniyle Türk tarihine adlarını yazdıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve 275 kiloluk top mermisini sırtında taşıyarak devleşen Seyit Onbaşı ve Çanakkale Anıtı satranç taşı oldu.

Çanakkale savaşlarından esinlenerek yapılan satranç takımlarının ilgi gördüğünü belirtildi. Oyuncak dükkanı sahibi Murat Dülgeroğlu, 120 TL’lik satranç takımından ayda 5 tane sattığını belirterek şöyle dedi.

“Satranç takımında Çanakkale Savaşları’nda itilaf devletleri adına savaşan Anzak askerleri piyon, İngiliz devlet adamı Winston Churchill şah, Anzak subayı da fil olmuş. Çanakkale Savaşları’ndaki başarısıyla ismini duyuran Mustafa Kemal Atatürk hem şah hem de vezir, Osmanlı piyade askerleri piyon, Seyit Onbaşı ise fil olmuş. Satranç takımında kaleyi ise Çanakkale Anıtı temsil ediyor.”

Çin malı

Satranç takımının Çin malı olduğunu ifade eden Dülgeroğlu, “Taşlarda ufak tefek hatalar yapılmış. Mesela Seyit Onbaşı top mermisini kucağında taşıyor. Truva atı ise iki tarafta da at olarak gösterilmiş” diye konuştu.

[Kaynak: CNN Turk]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir