Çınarköy ve Pazarköy’de ÇED Süreci Başladı!

27 Temmuz 2016

Çanakkale’nin Yenice ilçesinde bulunan Çınarköy ve Pazarköy mevkinde gerçekleştirilmesi planlanan, “SONDAJ YÖNTEMİ İLE MADEN ARAMA, LEONARDİT – KÖMÜR OCAĞI” projesinin ÇED süreci başladı.

ORGANİKSA TARIM MAD. NAK. SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından bölgeye yapılacak proje, Çanakkale Valiliğine sunulduktan sonra Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulundu. Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, projenin ÇED Süreci de başlamış oldu.

Hem Leonardit Üretimi, Hem de Kömür Üretimi Yapılacak!

Projeye göre, Yenice İlçesi’nde Çınarköy ve Pazarköy Mevkii ruhsat sahası içerisinde hem leonardit üretimi hem de kömür üretimi gerçekleştirilecek. 201500325 sicil nolu ruhsat sahası içerisinde belirlenen 67,63 hektar alanın tamamında kömür ocağı işletilecek. Leonardit ocağı ise 67,63 hektar alan içerisinde kalacak 22,45 hektar alanda
işletilmesi öngörülüyor.
1

Sondaj Sistemi ile Maden Aranacak…

Ayrıca projede, leonardit ocağı olarak belirlenen 22,45 hektar alan içerisinde rezerv tespit çalışması amacıyla sondaj tekniği kullanılarak maden araması yapılacak. Leonardit ocağı içerisinde sondaj yapılmak üzere 6 adet 400 m2 lik alan belirlendiği ve bu amaçla kullanılacak toplan alanın 0,24 hektar olduğu belirtildi.

Orman Alanı İçerisinde Kalıyor!

Öte yandan proje alanının bir kısmı orman alanı içerisinde bir kısmı ise tapulu şahıs arazileri içerisinde kalıyor. Orman alanı içerisinde kalan yerler ile ilgili proje sahibinin Orman Bölge Müdürlüğü’nden ve ilgili kurumlardan gerekli izinleri alması halinde çalışmalara başlanacak. Şahıs arazilerinin de tapu sahiplerinden kiralanması ya da satın alınması hedefleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir