“Çıplağız Çünkü 2 Yıldır Açız”

16 Ocak 2014

TÜRK-İŞ’e bağlı Yol-İş Sendikası üyesi taşeron işçiler, Çanakkale’de ‘yarı çıplak’ eylem gerçekleştirdi. Yargıtay kararlarına rağmen karayollarında çalışan taşeron işçilerin bir türlü kadroya alınmadığını belirten eylemciler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i üstlerindeki kıyafetleri çıkararak protesto ettiler.

Bugün saat 18.00’da İskele Meydanı’nda toplanan işçiler, “Bakma baktıkça sıra sana gelecek”, “Hırsız var”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları eşliğinde eylem hazırlığı yapmaya başladı. Vatandaşların meraklı bakışları altında üstlerindeki kıyafetleri çıkaran eylemciler, daha sonra Troy Atı önüne doğru yürümeye başladı. Burada bir açıklama yapan Yol-İş Sendikası Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Muharrem Yıldız, Yargıtay’ın kararlarına rağmen kadroya alınmayan taşeron işçilerin zor durumda olduğunu, bunun tek sorumlusunun da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik olduğunu söyledi. Basında çıkan “600 bin taşeron işçisine kadro gelebilir” haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ve bu haberlerin Çalışma Bakanı tarafından yalanlandığını belirten Yıldız; “Son zamanlarda basın açıklamalarında 600 bin karayolu taşeron işçisine kadro verileceğini gazetelerden okuyorsunuz. Bunların tamamı yalan ve aslı olmayan haberlerdir. Çalışma Bakanı tarafından da yalanlanmıştır. ‘600 bin kişiye kadro veriyoruz, onu veriyoruz, bunu veriyoruz. 4/C’liye kadro veriyoruz’, safsatasıyla kamuda çalışan taşeron işçilerin mahkemeye gidişlerini bir müddet ertelemek istiyorlar. Torba kanunu getirecekleri köle düzenini gizlemek adına bu tür haberler yayınlatıyorlar. Buradan tüm işçilere sesleniyorum torba yasa olmadan haklarınızı aramak için davaya giderseniz kazanırsınız, ama torba yasa sonrasında haklarınızı kazanamazsınız” dedi.

“30 Mart’ta Sizi Göndereceğiz”
Konuşmasının devamında Yargıtay’ın kararlarını ele alan Yıldız; “2 yıl önce taşeron işçilerimizin kadrolaşması için harekete geçtik. Yerel mahkemeler ve Yargıtay’da taşeron işçilere bunlar kadroludur dendi. Bu kararların uygulanması için hukuk devleti olan Türkiye’de yasaların uygulanması adına bekleyişimiz sürüyor. Maliye Bakanı bu kadrolaşmaya en büyük engeldir. AKP hükümeti, yasaların uygulanmaması adına her türlü fırıldaklığı yapıyor. Yargıtay’ın kararları uygulanmayacaksa eğer, bu hakimleri, savcıları, Yargıtay üyelerini yok edin. Bu işçileri T.C hükümetinden defedin. Türkiye’ye Suriyelileri doldurun. 30 Mart’ta biz de sizi göndereceğiz.” dedi.

“Tayyip Erdoğan da Baba, Bu İnsanlar da Birer Baba”
Son olarak Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Yıldız; “Şimdi siz soruyorsunuzdur bu insanlar neden çıplak diye. Çıplaklar çünkü 2 yıldır bu insanlar aç. Akşamları sadece tarhana çorbası ile karnını doyurabiliyorlar. Başbakan Erdoğan tampona tel ile bağlı arabayla gezerken, şimdi lüks villalarda oturuyor. O da baba bunlar da baba. İşçiler çocuklarını vatana hizmet etmek için yetiştirirken, Başbakan oğlu askere gitmesin diye uğraştı, gemicikler aldı. İşçiler oğluna simit parası ararken, onların ayakkabı kutularından milyar dolarlar çıktı. Biz and içtik, Türkiye’nin her yerinde köşe bucak dolaşıp bu hırsızlıkları tescil edeceğiz. Olmadı bu işçiler Ankara’ya yalın ayak yürüyecektir” diye konuştu.

Dikkat çeken eylemin ardından işçiler yanlarında getirdikleri mahkeme kağıtlarını yaktılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir