ÇKS Mağduriyetini TBMM Gündemine Taşıdı

12 Ağustos 2015

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, başta Biga Ziraat Odası’na ve kendisine ulaşan şikayetler üzerine TBMM’ye bir soru önergesi sundu. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydolurken yaşanan mağduriyetleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’e soran Erkek, kayıt süresinin uzatılmasını ve üreticilerimizin mağduriyet yaşamamasını istedi.

Soru Önergesinin detayları:

“Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliği 27 Mayıs 2014 tarih ve 29012 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Üreticilerimizin 2015 ÇKS başvuru süresi 31 Aralık 2014 tarihinde sona ermekteyken, 30 Aralık 2014 tarih ve 29221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik ile 30 Haziran 2015 tarihine kadar uzatılmıştır. Yalnız, 2. ürün ekiminin ve 1. ürün yazlık ekimlerinin devam ettiği şu günlerde çiftçilerimizin ÇKS’ye kayıt yaptıramadıkları ve bu nedenle hak mahrumiyetine uğradıklarına dair yoğun şikâyetler gerek ziraat odalarımıza gerek bizlere iletilmektedir. Bu bağlamda:

1.Süresi içinde ÇKS kaydını yaptıramayan üreticilerimiz olmuş mudur?
2.Bahsi geçen şikâyetler sadece Çanakkale ilimize mi özgüdür? Başka illerden de benzer şikâyetler gelmekte midir?
3.Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılması Dair Tebliğ ile ÇKS’ye kaydın tarih açısından uyumlaştırılmamış olmasının nedenleri nelerdir? Bu konuda bir çalışma yapılacak mıdır?
4.ÇKS’ye başvuru süresinin uzatılması söz konusu mudur?
5.Bu süreçte üreticilerimizin uğradığı hak mahrumiyetinin telafi edilmesine dönük herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir