‘Çocuk Gözüyle Kent 3’ – Sergi

01 Haziran 2011

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Çocuk Gözüyle Kent projesinin ilki 2008 yılında Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası’ndan 12 öğrenci ve gönüllü gençlerin katılımı ile Sayın Muteber Yüğnük’ün kolaylaştırıcılığında başladı.

Kentte seçilmiş 7 tarihi mekanda, mekanda çocukluğu geçmiş bir erişkin çocuklar ile buluşturuldu. Erişkinin çocukluk anıları üzerinden mekanın geçmişi çocuklar ile paylaşıldı ve ardından çocuklar mekanları yeniden çizleri ile canlandırdı. 2009 yılında ise projeye Hüseyin Özcan Çocuk Yuvasından 24 ögrencinin yanı sıra Turgut Reis İlköğretim Okulundan 12 öğrenci katıldı. Gezilerde çocuklar 8 mekanda erişkinler ile buluştu ve atölye çalışmalarında çocuklar farklı sanat dallarını kullanarak ifadelendirdikler izlenimlerini kentli ile paylaştı.

Bu yılki “Çocuk Gözüyle Kent” projesi kapsamında ise 11 mekan gezildi.Gezilen mekanlardan Çimenlik Kalesi, Havra, Aynalı Çarşı, Zafer Meydanı, Kent Müzesi, Er Hamamı ve Osnabruck Parkı’nda çocuklar yine erişkinler ile buluştu, onların çocukluk anıları dinledi. Yalı Hanı, Halk Bahçesi, Kordon ve Saat Kulesi ise gönüllü gençler ve öğretmenleri ile gezildi. Gezinin ardından, gezdikleri mekan ile ilgili önceki buluşmaların kayıtları üzerinden büyüklerin anıları dinlendi. Bu yıl, önceki yıllardan farklı olarak; resim, yazı, hikaye,şarkı gibi sonuç ürünlerine ilave olarak gezilerde çekilen fotoğraflar gönüllü gençlerinde gözetiminde kullanılan grafik programlarında çocukların biçimlendirmesi ile yeniden ifadelendi. Bu çalışma sonucu ortaya çıkan ürünler ile çocukların tespitleri birleşerek “Çocuk Gözüyle Kent III” sergisi oluştu.

“Çocuk Gözü ile Kent III sergisi, ilk gün buluşması 03 Haziran 2011 Cuma günü saat 18.00’da Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonunda gerçekleşecek olup 01 Temmuz 2011 tarihinine kadar Pazartesi günleri hariç 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir