Çocuk Gözüyle Kent IV Projesinin Sonuç Ürünleri Paylaşıldı

14 Haziran 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Çocuk Gözüyle Kent IV projesinin sonuç ürünlerinin paylaşıldığı bir sohbet gerçekleştirildi.

13 Haziran 2012 Çarşamba günü 25 Mart- 03 Haziran 2012 tarihleri arasında dördüncüsü gerçekleştirilen Çocuk Gözüyle Kent projesinin sonuç ürünleri paylaşıldı. Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası ortaklığında, Muteber Yüğnük kolaylaştırıcılığında 13 çocuk ile gerçekleştirilen projenin süreçleri konuşuldu. Bundan önceki 3 yılda yapılan projelerin ve Çarşamba sohbetlerinden elde edilen bilgiler ile birlikte şekillenen projenin sürecinden kısaca söz eden Kent Müzesi koordinatörü Cevat İnce; “Bu yıl daha önceki yıllardan farklı olarak mekanlarda çocuklar ile mekanlarda çocukluğu geçen erişkinlerin buluşturulması yerine onların daha önceki yıllardaki anlatımları üzerinden yaratılan hayali bir kız çocuğunun günlüğüne taşındı.Hayali günlük eski kent fotoğrafları ile desteklenerek çocuklar ile paylaşıldı. Bu anlatılarda çocuklar kenti bisikletle gezen bir kızın anıları üzerinden kenti dolaştılar. Anlatımlar için Kent Müzesi, Korfmann Kütüphanesi ve Belediye Meclis Binası olmak üzere üç mekan kullanıldı. İlk 3 haftada bu mekanlarda buluşan çocuklar, dördüncü hafta yapılan kent turunun ardından gidilen Özürlük Parkı ile gezilerini tamamladılar. Oluşturulmuş günlükte yer alan kız gibi bisiklete binip, Özgürlük Parkı’nda dolaştılar. Gezi aşamalarının sona ermesi ile birlikte Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası’nda atölye çalışması yapan öğrenciler 1metreye 2 metre, üç ayrı tuvale gezdikleri mekanları resmettiler.” dedi.

Sonuç ürünü tabloların birleştirilmesi ile elde edilen proje katılımcısı gözünden kentin panoraması, Fetvane Sokak’ta, Kent Müze’sinin dış cephesinde paylaşıldı. Konukların büyük beğenisini kazanan sonuç ürünü sergi süresince sokağı kullananlarında ilgisini çekti. Sohbete katılan konuklar tuvallerin süreçlerini çocuklardan dinlerken mekanların yorumlanmış halleri karşısındaki düşüncelerini de dile getirdiler. Sohbet, akşama arkadaşlarını temsilen katılan Ceylan K (11), Doğukan Y. (11), Ferda T. (11), Helin P.’e (11) katılımları, Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası müdürü Sayın Akın Eski’ye katkıları için teşekkür edilmesinin ardından sona erdi. Projenin sonuç ürünleri ve projede kullanılan günlük geniş kapsamlı olarak Temmuz ? Ağustos ayı içerisinde Kent Müzesi Eyüp Görgüler Süreli Sergi salonunda Kent Müzesi’nin 23. süreli sergisi olarak paylaşılacaktır.

Çanakkale Kent Müzesi’nde 20 Haziran 2012 Çarşamba saat 18.00’da “Kentte Yakın Tarihli Yazın Ürünleri ve Yazarları” sergisi kapsamında “Roman ve Öykücülerle” sohbet gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir