Çocuklar, Kent Müzesi’nde Kent ve Tasarım Üzerine Sohbet Ettiler

Çocuklar, Kent Müzesi’nde Kent ve Tasarım Üzerine Sohbet Ettiler
21 Nisan 2011

20 Nisan 2011 tarihinde Kentte Eyüp Görgüler Sergisi’ne paralel düzenlenen etkinlikte Kent Müzesi, çocukları ağırladı.

Mavitay Çocukların Kültür Evi çocuklarından Akya Karahan’ın ve Kemal Behnan Temiz’in katıldığı sohbete ilgi yoğundu. Kent ve Tasarım üzerine gerçekleştirilen sohbette çocuklar kente bakış açılarını paylaştılar.

Erdinç Alnıak kolaylaştırıcılığında geçen sohbette Akya ve Behnan, çocukların yaşam alanlarından, büyükler ile ortak kullandıkları alanlara kadar pek çok konuda düşüncelerini paylaştılar. Kenti büyükleri ile birlikte yaşayan çocuklar, büyüklerin sıkıntılarını kendi sıkıntıları olarak dile getirdiler. Çocukların Kent algısında açık alanlardan çok kapalı mekanlar, oyun alanlarından daha çok arabalar ile sıkışmış sokaklar ve AVM’ler gündeme geldi. Sohbetin sonunda katılımcılardan gelen “size bir fırsat verilse ve kenti nasıl tasarlardınız?” sorusuna çocuklar, kenti ikiye bölerek eski kenti (tarihi kenti) çocuklara verirken, yüksek binalardan oluşan yeni kenti büyüklere bırakabileceklerini dile getirdiler.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Çarşamba Etkinlikleri devam edecek Kentte Eyüp Görgüler Sergisi paylaşılmaya devam ederken 27 Nisan 2011 Çarşamba Saat: 18.00 de “Tolga Çebi ile Fotoğrafların İzinde Kent Tasarımı” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir