Çocuklarda Omurga Problemine Dikkat

Çocuklarda Omurga Problemine Dikkat
14 Nisan 2010

Çocuklarda küçük yaşta sık rastlanan omurga problemlerinin erken tanı konulduğunda korse, fizyoterapi uygulamaları ve eğitim ile eğriliğin kontrol altına alınabileceği açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği Doktorları Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Zateri çocuklarda sıkça görülen omurga problemlerinin önemine dikkat çekerek, “Çocuklarda küçük yaşta sık rastlanan omurga problemleri erken tanı konulduğunda korse, fizyoterapi uygulamaları ve eğitim ile eğriliğin kontrol altına alınabilir. Fakat ilerlemiş eğrilikler cerrahi müdahale gerektirir. Bu nedenle bütün ailelerin 9-10 yaşlarında başlayan ve kızlarda biraz daha sık ve daha fazla ilerleme gösteren bu durum için bilgili olması, çocuklarının omurgasını ve duruşlarını kontrol etmeleri ve en ufak bir şüphede hekime başvurmaları gereklidir” dedi.

“ÇOCUKLARLA OMURGA PROBLEMLERİ 10 YAŞ CİVARINDA SIK ORTAYA ÇIKIYOR”

Skolyoz adı verilen omurganın 10 dereceden büyük sağa veya sola doğru sapmasının genellikle 10 yaş civarında sık rastlandığını ve nedeninin tam olarak bilinmeyen genetik özellik olabileceğini belirten Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Zateri, “Skolyoz ayrıca omurga tümörleri, nöromüsküler hastalıklar, bacak kısalığı ve travma gibi başka nedenlere bağlı da ortaya çıkabilir. Erken yaşta başlayan skolyozda ise neden omurga kemiklerindeki yapısal gelişim problemleridir ve bunlara konjenital skolyoz denir. Skolyoz kolay tanı konulamayıp gözden kaçırılabilir. Çünkü bu çocuklar genellikle sağlıklıdır, ağrı yoktur ve sadece eğriliğin derecesine bağlı vücut duruşunda değişiklik oluşur. Bir omuzun yukarda olması, kalçanın bir tarafa kayması, sırt veya belde bir kabarıklık ve çıkıntılı görünüm ve öne eğilmekle artan paket denilen kabarık görüntü ile tanı kolaylıkla konulur. Bu çocuklarda çekilen basit bir omurga grafisi ile tanı kesinleşir. Nadiren ileri vakalarda ağrı,solunum zorluğu ve aktivite problemi olabilir” dedi.

“TEDAVİ EDİLMEYEN SKOLYOZDA EĞRİLİK KALICIDIR”

Omurga problemlerinin zamanında tedavi edilmemesi halinde kalıcı eğiriklere neden olabileceğini de belirten Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Zateri, “Adölasan idiyopatik skolyoz denen bu durum çocukların büyümesinin en hızlı olduğu dönemde ilk belirtilerini verir ve bu büyüme evresinde de ilerler. Özellikle kız çocuklarda ilk adetten sonraki 2 yıl skolyozda ilerlemenin en önemli evresidir. Bu ilerlemenin kimde ne kadar olacağına ilişkin kesin bir bilgi yoktur, bu nedenle skolyoz tanısı alan çocukların sık aralıklarla hekim tarafından takibi ve gerekli evrelerde önerilen tedavilerin sürdürülmesi ilerdeki şekil bozukluğunu kontrol altına almak için önemlidir. Tedavi edilmeyen skolyozda eğrilik kalıcıdır ve ileri eğrilik kozmetik ve zamanla diğer sorunlarla sakatlık nedeni olabilir” şeklinde konuştu.

“SKOLYOZDA UYGUN VE EĞRİLİĞİ KONTROL EDECEK ÖZELLİKLERİ OLAN İYİ BİR KORSE İLE AÇI KONTROL ALTINA ALINIR”

Skolyozda tedavi eğriliğin derecesine, yapısına, çocuğun yaşına bağlı farklılıklar gösterdiğini de belirten Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Çoşkun Zateri, “Genel olarak gelişim çağında olan ve kemikleşmenin tamamlanmadığı çocuklarda 20-40 derece eğrilikte korse ve özel skolyoz rehabilitasyon programları ile başarılı sonuçlar alınır. 50 derece üzerinde kozmetik olarak problemli çocuklarda cerrahi tedavi gerekir. Skolyozda uygun ve eğriliği kontrol edecek özellikleri olan iyi bir korse ile açı kontrol altına alınır. Fakat korse mutlaka 23 saate yakın süre kullanılmalıdır. Bu nedenle çocuğun ve ailenin konu ile ilgili ciddi olarak eğitilmesi gerekir. İyi yapılmış fakat giyilmeyen bir korse veya etkili ve doğru olmayan uygun süre giyilen korse gibi durumlarda sonuç başarısız olacaktır. İyi korse uygulamaları ile skolyoz açısı kontrol edilir ve son zamanlardaki birçok çalışma korse tedavisi ile skolyoz açısının azaltıldığını göstermektedir. Aileler olarak mutlaka çocuğun soyunuk olarak duruş açısından gözlemeli, öne eğerek omurganın düz bir hatta olup olmadığına bakılmalı, eğer bir şüphe varsa çocuğun mutlaka bir fizik tedavi rehabilitasyon veya orteopedi uzmanına götürülmesi gerekir” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir