“Çocukları Bu Tartışmalardan Uzak Tutmalıyız”

13 Mayıs 2015

Çanakkale’de bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Çanakkale Çocuk Bienali ile ilgili Çanakkale Belediyesi’ne resmi yazı gönderen İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e, Arkadaşım Bienal Ekibi’nden cevap geldi. Bienalin ilkokul 3’ncü sınıf çocuklar tarafından izlemesinin pedegojik olarak uygun bulunmadığını ve bazı videolarda bulunan “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Artık bu duruma son vermeliyiz, artık hakkımızı aramalıyız, yürüyün arkadaşlar”‘ ve “Berkin ve Uçurtması”, “Berkin Elvan Ölümsüzdür” ifadelerini olumsuz olarak bulduğunu söyleyen Zülküf Memiş’e verilen cevapta, “Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bienal Okul Gezileri’ni iptal etmesine gerekçe ettiği eserlerin gösterimlerinin devam edeceğini kamuoyuna duyurur ve 46 ülkeden 5000’nin üzerinde çocuğun işleriyle içinde yer aldığı Bienal’de her şeyden önce çocukları bu tartışmalardan ve gerginliklerden uzak tutmanın hepimizin asli görevi olduğunu vurgulamak isteriz” ifadeleri yer aldı.

Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ana ortaklığında yürütülen ve 9 Mayıs 2015 tarihinde açılan Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali, kamuoyunda çıkan tartışmalar ardından bugün bir açıklama gerçekleştirdi. Arkadaşım Bienal Ekibi tarafından yapılan açıklamada, özellikle çocukların yer aldığı bu etkinlikte tartışmalardan ve gerginliklerden uzak durulması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca bienalin ilkokul 3’ncü sınıf çocuklar tarafından izlemesinin pedegojik olarak uygun bulunmadığını söyleyen Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’e verilen cevapta, söz konusu eserlerin gösterimlerine devam edileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi ana ortaklığında yürütülen ve 9 Mayıs 2015 tarihinde açılan Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali kapsamında ilkokul 3. sınıf öğrencilerine yönelik olarak planlanan Bienal Okul Gezileri’nin, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Belediyesi’ne gönderilen bir yazı ile iptal edilmiş olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.
Çocukların hayallerinin sanat yoluyla bir araya geldiği Arkadaşım Bienal, çocukları, gençleri, yetişkinleri özgür, farklı ve yaratıcı bir platformda sanatla buluşturmayı ve gelecek nesillerin zihninde özel bir deneyim olarak iz bırakmayı amaçlamaktır. Bu anlayışla insan hakları, barış, şiddet karşıtlığı, eşitlik, gibi evrensel etik değerlere ve ilkelere uygun her iş Bienal’e kabul edilmekte ve sergilenmektedir.
Arkadaşım Bienal Ekibi olarak, Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bienal Okul Gezileri’ni iptal etmesine gerekçe ettiği eserlerin gösterimlerinin devam edeceğini kamuoyuna duyurur ve 46 ülkeden 5000’nin üzerinde çocuğun işleriyle içinde yer aldığı Bienal’de her şeyden önce çocukları bu tartışmalardan ve gerginliklerden uzak tutmanın hepimizin asli görevi olduğunu vurgulamak isteriz.
Çocukların yararına odaklanarak düzenlenen Arkadaşım Bienal, kamuoyunun ve kamuoyunu yönlendirecek konumda bulunanların, konuya çocukları gözeterek, onları herhangi bir tartışmanın malzemesi haline getirmeden yaklaşacakları yönündeki inancını beyan eder.”

Uygun Bulunmamış, Şart Getirilmişti!
Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş imzası ile Çanakkale Belediyesi’ne gönderilen 8 Mayıs tarihli yazıda “9 Mayıs 2015 tarihinde açılışı yapılan Bienal sergisine katıldığımızda 1’inci katta ‘Barış Yapan Parkalar’ videosunda ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ ifadesi, yine 1’inci kattaki video odasında ‘Teneffüs’ videosunda ayağa kalkan genç ‘Artık bu duruma son vermeliyiz, artık hakkımızı aramalıyız, yürüyün arkadaşlar’ sözleri, 2’nci katta Deniz Ocal Stop Motion Atölyesi Videosunda ‘Berkin ve Uçurtması, Berkin Elvan Ölümsüzdür’ yazısı ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin pedegojik olarak yaş gruplarına uygun olmadığından öğrencilerimizin bienal sergisini gezmeleri uygun görülmemektedir” dendi. Yazıda ayrıca, “Yukarıda bahsedilen videolardan ifade, sözler ve yazılar çıkarıldığı takdirde, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerimizin bienal sergisini gezmelerine müdürlüğümüzde izin verilecektir” sözleri yer alıyordu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir