Çocukların Gözünden Çanakkale Savaşları Beyaz Perdeye Taşınıyor

15 Mayıs 2009

Yönetmenliğini İsmail Altınata’nın yaptığı, “Yarım Kalan Masal” filmi, çocukların gözüyle Çanakkale Savaşları’nı beyaz perdeye taşımaya hazırlanıyor. Temmuz ayında çekimine başlanacak olan filmde ünlülerin aksine, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait yurtlarda barınan çocuklar ile huzurevinde yaşayan yaşlılar rol alacak.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde Temmuz ayından itibaren çekimine başlanacak olan “Yarım Kalan Masal” filminin yapımcılığını Medyainnova şirketi üstlenirken, yönetmenliğini ise İsmail Altınata yapıyor. Senaryosunu Mevlana İdris ve Erol Hızarcı’nın yazdığı film, uzun metrajlı ilk çocuk dönem sinema filmi olacak. Film hakkındaki İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulunan yönetmen İsmail Altınata, “Uzun süre Çanakkale’yi gezdik filmin çekileceği yerleri belirledik. Plansız yapılaşma bizi biraz zorlayacak ama bunu yapacağız. Kültür Bakanlığımızın çok büyük desteği var. Çocukların gözünden Çanakkale Savaşlarını anlatmak istiyorum. Zaten filmin ilk bir saatinde çocukları eğitecek şeyler var. Tamamen savaş filmi değil. Çocuklar için bu tür şeyler yapılmıyor. Bizde çocuklar için bir film yapalım dedik. Çocuklarımıza yerli, kendi kültürünü öğreten filmler yapmak ve onları eskiye götürmek istedik. Nerden geldiğimizi çocuklara öğretmemiz için Çanakkale’yi çocuk gözüyle işlemek istedik. Bende bir Çanakkale şehidinin torunuyum. Dedemle aynı ismi taşıyorum. Ama orada şehit olan birçok İsmail var. Sadece dedem orada şehit oldu diye bu filmi yapmadım. Dedem orada şehit olmasaydı da bu filmi yapardım” dedi.

İsmail Altınata, filmin sadece mesaj dolu bir film olmadığını, çocukların izlediklerinde çok eğleneceğini, film sayesinde köy kültürünü öğrenip eski oyunları göreceklerini bildirdi. Filmin içeriğini çok profesyonel bir ekiple hazırladıklarını ifade eden Altınata, “Çok titiz davranıyoruz ve çok ciddi bir kadroyla çalışıyoruz. Çanakkale ile ilgili daha önce yapılan filmler çocuklara hitap etmiyor. Biz binlerce şehidi çocuklara anlatmaya çalışıyoruz. Çocuklar bu konu ile ilgili gezilere de gidiyor. Ama meselenin özünü idrak etmekte sıkıntı yaşıyorlar. Filimizde başkahraman olan çocuklar. Filmi izleyenlerin empati kurmasını istiyoruz. 350 kişilik bir kadro olacak. Bu kadro da tanınmış bir oyuncu olmayacak. Önemli oyuncuları bu filmde oynatıp, filmi bu döneme uyarlamak istemedik. Aynı zamanda Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan ve huzurevinden de oyuncular olacak. 3 çocuk bu filmde oynayacak. Oradan bir çocuğu marka olarak çıkartabilirsek, bu bile örnek olur” dedi.

Cephenin çok yakınındaki bir köyde yaşayan çocukların gözünden Çanakkale Savaşları’nı anlatacak filmin konusu ise şöyle: Çocuğuna her gece masal anlatan ve ertesi gece masala kaldığı yerden devam eden baba, bir gün köydeki hayatının ortasına düşen bombanın ardından cepheye gitme kararı alır. Çocuk, o yarım kalan masalın tamamlanacağı anı beklerken kalbi ayçiçekleri, bombalar ve derin bir hüzünle sarsılmaya başlar. Film, insanlığın Çanakkale’de yaşadığı büyük ve tarihi savaşa, çocuklardan, ayçiçeklerinden, cephedeki bir köyün sakinlerinin gözünden bakıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir