Çocuklarla Birlikte Orman Zararlılarına Karşı Mücadele…

Şebnem Göksel
19/10/2016
19 Ekim 2016

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Çanakkale’de çocuklarla birlikte orman zararlılarına karşı mücadele ediyor. Bu kapsamda zararlı kabuk böceği türüne karşı arız sahalarına, okullara ve mesire yerlerine kuş yuvaları asıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yuvalar her yıl ortalama 1.000 adet asılıyor. Bu yıl 1.375 adet asıldı. Bu yuvalar tabiatın dengesini korunmasında en önemli rol oynayan kuşlara ev sahipliği yapıyor. Çünkü kuşlar, zararlı böcek popülasyonunu kontrol altında tutmamızı sağlıyor. Tabiatın korunmasında biyolojik mücadele yaparak, ekolojik kaygıları en aza indirgiyoruz” dedi.

1
“Bütün Çocuklara Teşekkür Ediyorum”

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman zararlılarına karşı mücadeleye katılan çocuklara teşekkür ederek “Çocuklarımızın orman varlığını koruma ve genişletilmesi çalışmalarında gösterdikleri katkılardan ötürü çok muyluyum. Bütün çocuklara teşekkür ediyorum. Biz mücadelemizi bizden sonraki nesil için yapıyoruz. Bizden sonraki nesil de aynı mücadeleyi göstererek kuşaklar boyu orman varlığının korunmasında büyük rol oynayacak. Bu sayede yangın gibi ormanlarımızı tehdit eden tüm etkenlere karşı çocuklarımız bilinçleniyor” ifadelerini kullandı.

Yuvalar Ağaçlara Zarar Vermeden Asıldı

Bakan Prof Dr Veysel Eroğlu “Yuvalar asma kancalarla ağaçlara zarar vermeden yaş dallara asılıyor. Hektar başına iğne yapraklı ağaçlar için 5, yapraklı meşcerelerde ise 10 adet olmak üzere yuvalar asılıyor. Asılan yuvalar yerden 3 metre yüksekliğe sahip. Bu sayede kuşlar yırtıcılardan korunmuş oluyor” değerlendirmesiyle zararlı böceklere karşı verilen mücadele ile alakalı teknik detaylar verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir