Coğrafi Bilgi Sistemleri Veri Paylaşım Protokolü İmzalandı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Veri Paylaşım Protokolü İmzalandı
11 Temmuz 2013

Çanakkale Belediyesi ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü arasında Coğrafi Bilgi Sistemleri Veri Paylaşım Protokolü imzalandı.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde bulunan parsel bilgilerinin gerekli durumlarda Belediye tarafından online ortamda kullanılmasını sağlamaya yönelik protokolün imza töreni 10 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşti.

İmza töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, artık bir çok bilgiyi belediye olarak online bir şekilde tespit edebileceklerini belirterek, “Buraya gelindiğinde, bir parselin bilgisi yada parselin kadastral bilgisine ihtiyaç olduğunda burada belediyedeki yetkili kişi, mülkiyet bilgilerini alabilecek. Bu bizim ve kurumlar açısından zaman kazancı yaratacak. Vatandaş açısından da zaman kazancı olacak” dedi. Tapu bilgilerinin kişiye özel olduğunu ve aleniyet söz konusu olmadığını belirten Başkan Gökhan, “Gerekli işlemler sorumlu kılınacak bir personel tarafından yapılacak. Dolayısıyla tapu bilgileri herkese açık mı olacak gibi bir endişe olmamalıdır. Tapudaki titizlik, belediyede de olacaktır” diye konuştu.

Protokole ilişkin bilgi veren Tapu ve Kadastro Bursa 4. Bölge Müdürü Ahmet Şahan ise, “Bilindiği üzere kurumumuz mülkiyet verilerini devlet güvencesi altında tutmak, onları güncel olarak korumak ve medeni kanunun ön gördüğü tapu sicilini oluşturmakla görevlidir. Bu görev çerçevesinde kurumumuz son 10 yılda büyük gelişme kaydetmiştir. Bu protokol ile birlikte bizim tapu bilgilerimiz belediye tarafından direk olarak kullanılabilecek. Böylelikle, hizmet hızlılığı sağlanacak, vatandaşın tapuda boş yere zaman geçirmesini önlenecek, tapudaki iş yoğunluğu azalacak, planlamanın, düzgün kentleşmenin, imara uygun kentleşmenin altyapısını oluşturmak için hazırlanacak projelere ön ayak olunacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ise protokol imza törenine geçildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir