Çokal Barajı 17 Yılda Tamamlandı

11 Kasım 2011

Temeli 1994 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan Çokal Barajı, 17 yıllık çalışmanın ardından tamamlandı.

Çanakkale’ye bağlı Gelibolu ilçesi ile Tekirdağ sınırları içerisinde kalan Çokal Barajı’nın (Gökbüet Barajı) tamamlanması nedeniyle düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdür Yardımcısı Enver Ongun baraj hakkında açıklamalarda bulundu. Enver Ongun, Türkiye’nin dört bir köşesinde 111 dev tesisin açılışının yapıldığını belirterek, “Bu dev tesislerden bir tanesi de Çokal Barajı’dır. Tekirdağ ili sınırları içerisinde de yer alan Çokal Barajı’nın tamamlanması ile Gelibolu – Evreşe, Kavakköy, Bolayır, Eceabat Belediyelerine yılda 16.80 hektametreküp kullanma suyu temin edilecektir. Ayrıca Adilhan, Bayramiç, Yülüce, Süleymaniye, Kocaçeşme ve Kavakköy ovalarına toplam 12 bin 750 hektar, yani 127 bin 570 dekar dönüm alanın sulanması sağlanacaktır. Sulama yapılan alanlarda dekar başına 248 TL net gelir sağlanacaktır. Sulama sahasındaki taban arazilerde buğday, şeker pancarı, ayçiçeği, mısır ve yonca sebze ve bostan ekilecektir. Bu tesis ile sağlanacak olan milli gelir artışı yıllık 31 milyon 637.360 TL’dir. Bu yılda toplam gelir elde edilecek olup, 17 bin kişiye istihdam sağlanacaktır” dedi. Konuşmanın ardından, tamamlanan barajda törenle su tutulmaya başlandı.

Törene; Devlet Su İşleri, 11. Bölge Müdür Yardımcısı Enver Ongun, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Evreşe Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak, Kavak Belediye Başkanı Necati Kopca, Bolayır Belediye Başkan Vekili Erdoğan Cet, AKP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Ege, CHP Gelibolu İlçe Başkanı Nihat Öner ve çevre köylerden gelen vatandaşlar katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir