Çokal Barajı’ndan 17 milyon metre küp içme suyu

Çokal Barajı’ndan 17 milyon metre küp içme suyu
26 Temmuz 2015

DSİ Edirne Bölge Müdürlüğü kontrolörlüğünde yapımı devam eden Çokal Barajı’nın geçici kabulünün ardından tesisin işletmesini devralan Gelibolu Gökbüet Barajı Su Birliği, üyelerine bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Gelibolu Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Mustafa Özacar’ın ev sahipliğinde Belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıya üye belediyelerin belediye başkanları, meclis üyeleri ile DSİ ve TESKİ yetkilileri katıldı.Toplantıda katılımcılara bilgi veren Başkan Özacar “Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü’nün yapımını yönettiği Gökbüet diğer adıyla (Çokal) Barajından ilk etapta yarımadaya su verilecekti. Daha sonra yapılan projelerle, o zamanki projelerle vahşi sulama idi. Ancak gelişen teknoloji ile yeniden değerlendirme kapsamında kapalı devre sulama sistemine geçildi ve yaklaşık olarak 2.5 ile 3 milyon metre küp bir su rezervi ortaya çıktı. Bu arada baraj gövdesi 2 metre daha yükseltildi ve tabi ki su hacmi de artmış oldu. Şimdi yaklaşık 17 milyon metre küp suyu da içme suyu olarak planlanan yerlere vermek düşünüldü” açıklamasında bulundu.

Kısa adı TESKİ olan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Şafak Başar da, toplantıda söz alarak şu ifadeleri kullandı: “Bu barajın en iyi şekilde işletilmesi ve işletilmeye alınması ve büyük şehir statüsünden sonra Tekirdağ Belediyesi’nin de bu kurulmuş olan birliğe katılmasını istiyoruz. Bizler TESKİ olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız. Umarız Çanakkale ve Tekirdağlı vatandaşlarımız  Çokal Barajı’ndan  kaliteli suyu en kısa sürede alacaklardır”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir