ÇOMÜ, Asya Pasifik Üniversiteler Birliği’ne Üye Oldu

12 Kasım 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Asya Pasifik Üniversiteler Birliği’ne (AUAP) üye oldu.

Halen Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU), Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) ve Balkan Üniversiteler Birliği üyesi olan ÇOMÜ, uluslararası topluluk üyeliklerine bir yenisini daha ekledi. ÇOMÜ bu girişimiyle Türkiye’den Asya-Pasifik Üniversiteler Birliği’ne katılan ilk ve tek Türk üniversitesi oldu.

Konu ile ilgili bilgi veren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner şunları söyledi:

“Asya-Pasifik bölgesi ÇOMÜ için özel bir çalışma alanı. Üniversitemizde Asya-Pasifik Araştırmaları alanında yüksek lisans programı bulunuyor. Ayrıca Japonca öğretiminde de ÇOMÜ sadece Türkiye’de değil, dünyada da dikkat çekiyor. Çanakkale Savaşları nedeniyle Avustralya ve Yeni Zelanda ile gelişen özel ilişkiler bu ülkelerin farklı yönlerini araştırmayı da gerektirdi. Bu bağlamda Üniversitemizin Asya-Pasifik bölgesine özel bir ilgisi var ve AUAP üyeliği bize birçok işbirliğinin kapılarını aralayacak. Bu konuda girişimde bulunan ilk üniversite olmamız Türkiye’den bölgeye olan ilginin düşüklüğünü de gösteriyor. ÇOMÜ olarak bu açığı kapatmaya çalışacağız. Ayrıca bu üyelik Üniversitemizin uluslararasılaşma ile öğrenci ve personelimize yurt dışı imkanlar sunma çabamızın da parçası olarak değerlendirilmelidir. Hedefimiz uluslararası alanda saygın, diğer ülke üniversiteleri ile işbirliğini arttırmış bir üniversite. Bu doğrultuda emin adımlarla yürüyoruz.”

AUAP Nedir?
AUAP, Asya ve Pasifik bölgelerindeki üniversitelerin oluşturduğu birliğin adıdır. Avustralya, Bangladeş, Hindistan, Tayland, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Çin, Filipinler, Tayvan ve Vietnam gibi bölge ülkelerinden çok sayıda üyesi bulunan birlik, 28 Temmuz 1995 tarihinde Tayland’da kurulmuştur. ÇOMÜ, Türkiye’den birlik ile üyelik ilişkisi içinde olan ilk ve tek üniversitedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir