ÇOMÜ Balıkçıların Derdine Deva Olmaya Çalışıyor

30 Ocak 2009

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde Su Ürünleri Kooperatifinin Su Ürünleri sirkülerindeki “derelerin 500 metre sağında solunda ve açığında balık avlanması yapılamaz” maddesine itirazı devam ederken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi?nden bir ekip beldeye gelerek derelerde fiziko kimyasal ölçüm yaptı.

Ekibe başkanlık eden Prof. Dr. Mustafa Alparslan, Küçükkuyu’da Ilıca ve Mıhlı çayının fiziko kimyasal özelliklerine baktıklarını belirterek, “Kış nedeniyle en yoğun dönemini yaşayan Ilıca ve Mıhlı çaylarından çıkacak sonuçlara göre değerlendirme yapacağız. Dereleri 12 ay takip edip sirkülerde yer alan yönetmeliklere uyup uymadığını kontrol edeceğiz. Bu gün burada Ilıca deresinden üç ayrı yerden fiziko kimyasal ölçümler alındı. Mıhlı çayından da üç ayrı yerde ölçümler yapacağız” dedi.

Bilindiği gibi Küçükkuyu Su Ürünleri Kooperatifi ile ÇOMÜ, yöre balıkçılarının sorunlarına eğilerek bazı maddelerde iyileştirme çalışmaları yapılması için ortak karar almışlardı. Bu kapsamda çalışmaların devam ettiği belirtildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir