ÇOMÜ Camii İnşaatı Başlıyor

21 Mart 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü içerisinde yapılması planlanan üniversite camisinin inşaat ruhsatı alındı.

İmalatlar için caminin yapımından sorumlu dernek ile yüklenici firma arasında 18 Mart 2014 tarihinde yapım sözleşmesi ve yer teslim tutanağı imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, yüklenici firma sorumlusu Öğretim Üyesi Dr. Ercan Yozgat ile Dernek yönetim üyeleri ve Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı personelinden oluşan bir heyet cami inşaatı ile ilgili rektörlükte bir araya geldi.

Toplantı sonunda cami inşaatının birinci yılında kabasının ikinci yılında ise tamamının bitirilip ibadete açılması planlandı. ÇOMÜ’den yapılan açıklamada Osmanlı cami mimarisinin geldiği son nokta olarak düşünülen Selimiye Camii modeli dikkate alınarak tasarlanan caminin, avlusu dahil olmak üzere toplamda 5000 m2 oturum alanına sahip, yaklaşık 10.000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir eser olacağı belirtildi. Gerek caminin konumu gerekse üçer şerefeli dört minaresi ile boğazın güzelliğine güzellik katacağı ifade edilen camiinin, üniversite öğrencilerine olduğu kadar Çanakkale halkına da yıllarca hizmet verebileceği kaydedilirken bu eserin inşaatına kısa süre sonra başlanılacağı belirtildi.

Rektör Laçiner, inşaatın 10 gün içerisinde başlayacağını ifade ederken caminin finansmanının Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ÇOMÜ’ye destek amacıyla sağlanacağını söyledi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir